בניה מהירה

הקמת ממ"ד לבית בעזרת בניה מהירה

בניה מהירה מאפשרת הקמה של מבנים ניידים מסוג ממ"ד. זהו פתרון בטוח ומהיר המציע יתרונות משמעותיים כגון:

 

א. עמידה בתווי התקן ובסטנדרטים – הרשויות בישראל מגדירות את תווי התקן והסטנדרטים לבניית ממ"ד. תווי תקן אלו עוזרים לייצר אחידות ברמת הממ"דים והם מבטיחים רמה גבוהה של מוכנות למלחמות או אסונות טבע. ממ"ד לדוגמא צריך להיות מותקן בדירות מגורים וגודלו הפנימי נטו אמור להיות 9 מ"ר לפחות. לצורך השוואה, ממ"ק הוא מרחב קומתי משותף לבתי דירות וממ"מ מותקן בכל מבנה ציבורי.

ב. הגנה בשטחים פתוחים – ממ"ד נייד הוא מבנה יביל המבטיח הגנה אופטימאלית גם בשטחים פתוחים. אפשר לבנות אותו לצד בתים ויחידות דיור, או בבתים הנמצאים בסביבה אורבנית וצפופה. הממ"ד מהווה מהבחינה הזו מקלט הנבנה בתוך מעטפת המבנה.

ג. התאמה ללקוחות פרטיים – בעלי בתים ודירות יכולים לבצע התאמה של ממ"ד בעזרת בניה מהירה. המטרה בהתאמה אישית ללקוחות פרטיים היא להבטיח מיגון מהיר של איזורים ספציפיים. המיגון כולל איזורים בהם לא ניתן למגן חדר מיועד או לכל איזור בו לא קיימת אפשרות ביצוע ריאלית של בניית מקלט רגיל.

האם כדאי לבנות ממ"ד?

ההוצאה הראשונית על הקמת ממ"ד לבית בעזרת בניה מהירה מוכיחה את עצמה. למרות העלות הגבוהה יחסית, מדובר על הוצאה משתלמת המעלה את ערך הנכס. הממ"ד תורם לרמת המיגון של הבית והופך אותו לנכס אטרקטיבי עבור משקיעים. הקמת הממ"ד משתלמת גם באיזורים שונים בארץ וללא תלות בחשיפה לסכנות ספציפיות. כדאי לבנות ממ"ד על מנת לישון בשקט בלילה, למנוע עוגמת נפש ולשמור על בני המשפחה.

התהליך של בניה מהירה מדגיש את היתרונות בבניית ממ"ד. בתהליך הבניה הזה משתמשים בעיקרון מודולארי ובחומרי גלם קלים. רוב חומרי הגלם מיוצרים בנפרד במפעל ומובאים לבית רק אחרי שהם מוכנים. העבודה עם חומרי גלם בבניה קלה היא מהירה, פשוטה ונקייה. בעלי הבית יכולים לחזור לשגרה בתום זמן קצר עם ממ"ד תקין ובטוח. זהו חידוש משמעותי בתחום המיגון וכדאי לנצל אותו בעיקר בבתים פרטיים.