פרמטרים עיקריים להערכת פוטנציאל של דירה להשקעה

התפנה לכם סכום כסף גבוה ואתם מחפשים דרך נכונה להשקיע אותו? אם כן, אפשרות של רכישת דירה לצורך השקעה יכולה להיות פתרון מתאים עבורכם, ובעיקר אם תבחרו נכון. כיצד בוחרים דירה להשקעה ובעיקר – לאילו פרמטרים עיקריים כדאי להתייחס במסגרת הערכת הפוטנציאל שלה ויכולתה להביא לכם רווחים גבוהים? התשובה על כך ועוד, במאמר הבא.

דירה להשקעה

מיקומה של הדירה

אם אתם מחפשים דירה להשקעה, הפרמטר החשוב ביותר אליו כדאי לכם להתייחס, הוא מיקומה של הדירה. דירה להשקעה שנמצאת במקום מבוקש, מקום שבו ישנו ביקוש רב לדירות לצורך שכירות אולם ההיצע איננו רב כל כך, היא הדירה הנכונה ביותר עבורכם. דירות שנמצאות בסמוך לאוניברסיטאות, באזורים בהם ישנם מקורות הכנסה רבים וביקוש רב, "תיחטפנה" מהר ותהיה גם דרישה רבה וגבוהה להם לאורך כל השנה. כדאי לחפש אזורים בעלי פוטנציאל, שטרם זוהו. באזורים כאלה, מחיר הדירות לרכישה יהיה נמוך יחסית, אולם יעלה במשך הזמן בשל הביקוש הרב. אזורים בהם סביר שלא יבנו מבנים חדשים, כלומר, שהיצע הדירות בשטח לא יגדל, הם אזורים שכדאי לבחון ולבדוק אילו דירות הם מציעים.

גודל הדירה

כשבוחנים את פוטנציאל הדירה יש לבדוק גם את גודלה, תוך התייחסות למספר החדרים שבה. דירות קטנות מדי שנמצאות באזורים נכשלים יחסית, תמשוכנה אליהן אוכלוסייה חלשה, פעמים רבות. כל זאת, לא בהכרח מבטיח לכם, המשקיעים, הכנסה קבועה וברמה שבה אתם מעוניינים. מצד שני, דירות יוקרה גדולות תעלנה לכם לא מעט כסף, ולא בהכרח תהיינה בעלות פוטנציאל רב להשקעה (סביר שהתשואה בדירות כאלו תהיה נמוכה יחסית). במידה ומדובר באזור אהוב על משפחות עם ילדים, דירות בנות שני חדרים תהיינה פחות אטרקטיביות ואתם צפויים להיתקל בקשיים בהשכרת הדירה. לעומת זאת, דירות בנות ארבעה חדרים הן פתרון מצוין. כשבוחנים את גודל הדירה יש לקחת בחשבון גם את כל ההוצאות הנלוות לכך. לדירות גדולות יש הוצאות גבוהות, לרבות דמי תחזוקה לעיתים ואף גם ארנונה. משכירים רבים לא בהכרח ירצו לשלם אותם ועבורם מגורים בדירות כאלו יהיו פחות אטרקטיביים.

מצב הדירה

במסגרת בחינת פוטנציאל הדירה, יש לבחון גם את מצבה של הדירה. האם מדובר בדירה מתוחזקת או בדירה ישנה מאד שמצריכה מהקונה השקעה כלשהי לפני השכרתה. דירה מתוחזקת יכולה להיות מתאימה יותר, אולם לעיתים עלותה תהיה גבוהה מאד. פעמים רבות, כדאי לשקול לרכוש דירה ישנה ולהשקיע בה השקעה כספית מינימאלית שתהפוך אותה לאטרקטיבית יותר ותמשוך אליה שוכרים רבים. הבלאי בדירות ישנות יהיה גבוה ומהיר יותר ושוויה של הדירה לא בהכרח יעלה במשך הזמן. לעומת זאת, רכישת דירה חדשה או דירה בת מספר בודד של שנים, היא פתרון שיכול להתאים לרבים ועם פוטנציאל רב מאד לעליית ערך. כדאי לבחון כמה דירות כאלו ולבדוק איזו מהן היא המתאימה והנכונה ביותר עבורכם, כמשקיעים.