שיפוץ דירה ישנה

המדריך לתכנון שיפוץ של דירה ישנה

במידה וירשתם דירה ישנה מקרוב משפחה שהלך לעולמו או שהחלטתם לרכוש דירה ישנה על מנת לחסוך בעלויות הרכישה, ודאי שמתם לב כי הדירה הישנה לא בהכרח מתאימה לאורח החיים המודרני מבחינת פונקציונאליות ועיצוב. על מנת שלא לנטרל את החיסכון המשמעותי שבא לידי ביטוי במחיר הדירה במהלך השיפוצים, מומלץ לתת את הדעת על כמה נקודות חשובות בבואכם לתכנן שיפוץ דירה ישנה – החל מנושאי חשמל כמו בחירת שנאי וכלה בבירור מוקדם של עלויות השיפוץ.

מסגרת התקציב

הדבר החשוב ביותר שיש לעשות עוד בשלב הראשוני ביותר של תכנון השיפוץ הוא קביעת מסגרת תקציב. שיפוץ דירה ישנה יכול במהירות שיפוץ דירה ישנהרבה מאוד להפוך לפרויקט רציני ולגרור הוצאות מנופחות, שעלולות להותיר את בעל הדירה עם חובות כלכליים. על כן, חשוב לקבוע את המסגרת התקציבית בשלב כמה שיותר מוקדם ולבצע מעקב צמוד אחרי כל אחד משלבי השיפוץ, על מנת לוודא שאתם עומדים במסגרת שקבעתם. המסגרת היא שצריכה להכתיב את סוג העבודות והתוספות ולא להפך – קחו זאת לתשומת לבכם. יחד עם זאת, קחו בחשבון שתמיד יש מקום לשינויים ותוספות המתגלים כנחוצים במהלך השיפוץ. הכניסו זאת למסגרת התקציב הראשונית שלכם.

שנאי ונקודות חשמל

דירות ישנות בדרך כלל לא מותאמות לתקופתנו מבחינת מערכות החשמל שמותקנות בהן, לכן כאשר מתכננים את השיפוץ חשוב לשים לב למספר דברים –

  • כמות נקודות החשמל – בדרך כלל, בדירות ישנות ניתן למצוא כמות קטנה באופן משמעותי של נקודות חשמל בהשוואה לדירות מודרניות. חשבו מראש לכמה שקעים אתם זקוקים וכמה גופי תאורה אתם תרצו להתקין, והנחו את החשמלאי בהתאם.
  • מיקום נקודות החשמל – לא פחות חשוב מכמות נקודות החשמל והשקעים הוא המיקום שלהם. פזרו את הנקודות בצורה הגיונית ויעילה והימנעו מריכוז צפוף מדי שלהן, שעלול לגרום לעומס על המערכת.
  • שנאי – ברוב הדירות הישנות ניתן למצוא שנאי חד פאזי. במידה ואתם מעוניינים להתקין בדירה מערכות גדולות שצורכות הרבה חשמל, דוגמת מזגן מרכזי, דאגו לברר פרטים בנוגע להתקנת שנאי תלת פאזי בלוח החשמל.

שינוי חלוקת החלל

לא תמיד שיפוץ דירה כולל חלוקה מחודשת של החלל, אך בחלק ניכר מהדירות הישנות זהו חלק חשוב ומהותי ביותר בתהליך השיפוצים. כיום נהוג לשבור את הקיר המפריד בין הסלון למטבח על מנת ליצור זרימה טבעית בין החדרים. בדירות הישנות לא תמיד קיימת נישה ייעודית רחבה דיו עבור המקרר או מכונת הכביסה, שגדלו מאוד בעשורים האחרונים. חשוב לזכור ששבירת קירות או בניית קירות חדשים מקפיצה מאוד את עלות השיפוצים. זאת על אף שבמקרים מסוימים מדובר על לא פחות מהכרח המציאות.

ריצוף וחיפוי

יש לקחת בחשבון בשלב תכנון השיפוץ את סוגי הריצוף ואת סוג החיפוי שאתם מעוניינים שיפארו את הרצפה ואת הקירות בבית. החלפת הריצוף תהיה לרוב יקרה יותר מהתקנת פרקט סינטטי וטווח המחירים של חיפויי הקירות רחב מאוד, כך שחיפוי מסוג מסוים יכול להקפיץ את עלות השיפוץ בכמה עשרות אלפי שקלים בקלות.

מערכת האינסטלציה

בדירות ישנות בדרך כלל מותקנת מערכת אינסטלציה ישנה ומתפוררת. עם זאת, ישנן דירות ישנות שבהן נעשה חידוש של המערכת בשנים האחרונות. חשוב מאוד אם כן לבצע בדיקה מקיפה ויסודית על ידי אנשי מקצוע מוסמכים לאיתור נזקי צנרת. במידת הצורך, יש לדאוג להחלפה של צינורות ישנים, סדוקים או חלודים בשלב מוקדם ככל האפשר במלאכת השיפוץ.

בירור מוקדם חוסך בעיות בהמשך

מומלץ לכלול במסגרת התכנונים גם רשימה מפורטת של העלויות השונות. דאגו לקבל כמה שיותר הצעות מחיר בכל תחום ואל תפעלו מתוך לחץ בשום פנים ואופן. ככל שרשימת העלויות תהיה מפורטת יותר, כך תוכלו לבחור באופן מושכל ואחראי את נותני השירות ואת קבלני השיפוצים. קבלו מספר הצעות מחיר עבור שנאי, מספר הצעות מחיר עבור כל מ"ר של ריצוף ואפילו הצעות מחיר לגבי מסגרות חלון – בסופו של דבר הרווח יהיה כולו שלכם.