שידרוג מערכת החשמל

המדריך לשיפוץ בית ישן – הגדלת החיבור לחברת החשמל

שיפוץ בית ישן נועד להפוך בית אשר אינו עומד עוד בדרישות המגורים המצופות ממנו, למקום מחיה מודרני המותאם לנפשות המתגוררות בו. זוהי הזדמנות פז לטפל בכל מיני בעיות המחבלות באיכות החיים בבית; בעיות צנרת וביוב, בעיות בחלוקת החללים הפנימיים, איטום וכמובן – רשת החשמל הביתית, המחייבת תחזוקה ושדרוג. במאמר שלפניכם תמצאו מידע אודות תהליך שדרוג מערכת החשמל – החל מיצירת הקשר עם חברת החשמל, דרך רכישת שנאי חזק ואיכותי (ובמקרים ספציפיים אף התקנת שנאי תלת פאזי) ועד הבחירה בחשמלאי המתאים.

 

הגדלת יכולת הספק החשמל בבית

רשת החשמל בבתים ישנים נועדה בזמנו לעמוד בעומסים פחותים, שכן לא היו זמינים בנמצא כל אותם מכשירי החשמל הקיימים כיום. שידרוג מערכת החשמלבבתים מודרניים יש יותר מטלוויזיה אחת בבית, דוודים בנפחים גדולים יותר, תנורים, מכונות קפה, מערכות חימום, מזגנים ועוד. כל אלו עשויים לגרום לקריסה של מערכת החשמל הישנה אשר אינה מסוגלת לספק את המתח הרצוי. אז מה עושים? ראשית כל, יש לבצע הערכה של סך הצריכה המקסימאלית הצפויה ולהתקין שנאי בסמוך לכל מכשיר חשמלי, הדורש מתח גבוה מכפי שמספקת רשת החשמל הביתית (למשל: דוד השמש, תאורת הגן וכו'). בשלב הבא, יש לשקול התקנת שנאי תלת פאזי שיגדיל את ההספק המקסימלי של רשת החשמל הביתית, כך שניתן יהיה בו זמנית להפעיל את כל מכשירי החשמל זוללי האנרגיה, ובעיקר את אלו בהם מותקנים גופי החימום.

 

על מנת להגדיל את מספר פאזות החשמל הביתי יש להזמין את השירות מחברת החשמל ולשלם על כך אגרה. חברת החשמל אמורה לבדוק האם רשת החשמל החיצונית למבנה תוכל לעמוד בעומס. למעשה, חברת החשמל אחראית לכל המערכת, עד למונה (לרבות הזזת המונה) ואילו בעלי המבנה אחראים למערכת הפנימית בבית. בעלי הבית יזדקקו לפיכך גם לחשמלאי פרטי. את ביצוע החיבור ובדיקת המתקן התלת-פאזי מתחייבת חברת החשמל לבצע בתוך 30 יום. רכישה שנאי תל פאזי מתבצעת באופן פרטי תוך התאמה לסוג המכשירים החשמליים בהם נעשה שימוש.

 

עבודות מקדימות

מלבד שימוש בשנאים והזמנת העבודה מחברת החשמל, יש להיעזר בחשמלאי פרטי על מנת לבצע מספר פעולות מקדימות. על החשמלאי לוודא כי חוטי החשמל עבים דיו כך שיוכלו לעמוד בזרם הנדרש, לבדוק את מערכת ההארקה ולהחליף נתיכים בלויים. שינויים בלוח הנתיכים אף הם אפשריים והם בהחלט מתבצעים לעתים קרובות במסגרת שיפוץ בית ישן. יש לשקול רכישת שנאי במקביל למערכות הפועלות במתח נמוך (תאורה, למשל) על מנת לחסוך בדרישות החשמל.

כמה זה עולה לנו?

חברת חשמל גובה תעריף בהתאם למחירון קבוע, כאשר המחיר כולל התקנה ובדיקה. הפרמטרים הקובעים את גובה העלות הם הספק מערכת החשמל הקיימת, ההספק המקסימלי הרצוי בו אתם מעוניינים, כמה חיבורים נדרשים בפילר (עבור בתים צמודי קרקע) ובבנייה רוויה, היכן יותקנו המונים (מחוץ למבנה או בצמוד לכל דירה).

 

על מנת להשיג התאמה מושלמת לצרכים שלכם, רצוי מלכתחילה לרכוש שנאי על פי עצתו של חשמלאי מומחה ובהתאם, לבצע את השיפוץ הכללי. התקנה לא נכונה או לא מקצועית עלולה לגרום לנזקים ולנפילות חשמל, שיחבלו בסופו של דבר במכשירי החשמל שלכם.