המדריך המקיף לבחירת חומרי בניין לפני שמתחילים בשיפוץ

האם אתם עומדים ממש בקרוב לקראת שיפוץ של הבית שלכם? אם כך, אתם זקוקים כמובן גם לחומרי בניין מתאימים. אל תשכחו שיש שפע של חומרי בניין שאפשר להשתמש בהם – חומרים ליצירת מלט והמלט עצמו, בלוקים, חומרי הדבקה ואיטום, חומרי צביעה, ועוד חומרים רבים ומגוונים שתוכלו לעשות בהם שימוש. עם זאת, כיצד בורחים בחומרים המתאימים, האם אתם בוחרים אותם בכלל בעצמכם? מהם השיקולים שצריכים להנחות אתכם? בואו ונסתכל על כל הסעיפים שאתם חייבים להתייחס אליהם.

הדברים שתמיד כדאי לבדוק:

  • האם הקבלן בוחר אותם? – יש מקרים שבהם אתם תפנו לקבלן שיפוצים, אשר גם מוסמך לבחור בעצמו את חומרי הבניין שאיתן הוא יעבוד. עם זאת, זה ממש לא אומר שאתם לא תהיו מעורבים! סכמו תמיד עם הקבלן שלפני שהוא רץ לקנות חומרי בניין ולעבוד איתם, הוא צריך להגיש לכם הצעת מחיר מפורטת על כל החומרים הללו. הוא צריך לפרט אילו חומרים הוא עומד לקנות, באילו כמויות, למה הם ישמשו, וגם מה המחיר שלהם. עברו איתו סעיף אחר סעיף ודרשו הסברים. במידת הצורך, בחנו גם אלטרנטיבות לחומרי בניין אחרים שהם אולי איכותיים באותה מידה אך זולים יותר. הדבר יראה על מעורבות מצדכם ועל כך שלא ניתן לרמות אתכם – וזה יעזור לכם גם לקבל החלטות טובות יותר.

 

  • ואם אתם בוחרים בעצמכם? – אם אתם בוחרים את חומרי הבניין בעצמכם, הרי שיש לכם יותר עצמאות ופחות סיכוי שירמו אתכם, אבל מצד שני זה גם אומר שיש לכם הרבה יותר אחריות. אתם צריכים להתחיל ללמוד את הנושא מקרוב. ערכו רשימה של כל השיפוצים שתרצו לעשות בבית, ואז התחילו לפרט אילו חומרי בניין אתם תצטרכו עבור כל עבודה. ערכו השוואה בין החומרים השונים לפי המחירים שלהם ולפי הביקורות שאתם מוצאים עליהם, ואף צרו קשר עם מומחים במידת הצורך. חשבו גם את העלויות הנדרשות, כדי שתרכשו כמות מתאימה מראש.

 

  • תכנון של התקציב – באופן כללי, כשבוחרים חומרי בניין לקראת השיפוץ של הבית, צריך גם לקחת בחשבון את העניין התקציבי. כולנו היינו רוצים הרי לבחור בחומרי הבניין הטובים ביותר ובכמויות עתק כדי שלא ניתקע ללא חומר כלל. עם זאת, יש לנו תמיד מגבלה של תקציב מסוים וקו אדום שאסור לנו לעבור אותו. ערכו חישוב על ההוצאה הצפויה לכם – כעת הותירו בערך עוד 15% עד לקו האדום, בשל הוצאות שלעתים לא צפויות (בשל תקלות, חוסר הערכה נכונה של גודל וכו'), וכך תוכלו לבחור את המחירים בתקציב שמתאים לכם.

דבר שדורש תכנון רב מראש

קל לראות שבצעם, חומרי הבניין הם לא משהו שתאם יכולים לבחור בקלילות סתם כך לקראת השיפוץ. זה מחייב אתכם לחשיבה מראש ולתכנון. עם זאת לתכנון יש הטבה –  כי זה יהפוך את השיפוץ ליעיל פי כמה.