ונטה לאוורור מבנים

הכל על מערכות אוורור וסינון אוויר במרחב הציבורי

בעוד שרבים מאתנו מודעים לחשיבות ההתקנה של מערכות אוורור עבור הבית שלנו, הרי שיש חשיבות גבוהה שלא כולם מכירים,

ונטה לאוורור מבנים
Computer processor cooler

הנוגעת למערכות האוורור במרחב הציבורי. במרחבים ציבוריים רבים, יש להתקין מערכות אוורור (אשר מבוססות על מפוח, מסנן ומערכת יניקה), וזאת בעיקר לטובת מצבי חירום. מדוע זה המצב? מרחבים ציבוריים רבים שנראים לנו רגילים כמו הקניון ליד הבית, החניון במרכז המסחרי, ועוד מתחמים דומים – צריכים לתפקד גם מצבי חירום. יש מצבים של איום בטחוני שתופס אנשים במרחב הציבורי, והם חייבים לקבל מתחם מוגן לגמרי – וכאן מערכות האוורור במרחב הציבורי נכנסות למלוא תפקידן.

אז מהם הדגשים החשובים במקרים הללו?

  • יניקה של האוויר – כל מערכת אוורור כגון ונטה מבוססת על יניקת האוויר מהחדר, וגם במרחב הציבורי, חובה שהמערכת תכלול מפוח איכותי, אשר יוכל לינוק את האוויר ולדאוג להזרמה של אוויר נקי ומסונן פנימה לתוך החדר. שימו לב עם זאת, כי מפוח למערכות לגורמים מוסדיים וציבוריים, שונה מהמפוחים שמותקנים במערכות האוורור בבתים פרטיים ובדירות. במקרה שלפנינו, מערכות האוורור צריכות לספק מענה לעשרות אם לא למאות אנשים בבת אחת, ולכן יש לקנות מפוח מתאים שעומד בתקנים המחמירים ביותר. המערכת כוללת גם שסתומים איכותיים, אשר משלימים את פעולת היניקה בכיוון אחד, ומנועים זליגה של אוויר לא מסונן פנימה לחדר.
  • מסנן אב"כ – זהו המרכיב השני החשוב מאד במערכות האוורור והסינון במרחב הציבורי. מסנן האב"כ אמור לספק הגנה הן מפני התקפות של אב"כ כימי שמתנדף באוויר, ואף נגד אב"כ ביולוגי שלעתים מתנדף באוויר. מסנני האב"כ חייבים להיות תחת אישור של פיקוד העורף ומכון התקנים לקראת השיווק שלהם. המסנן דואג לכך שכל אוויר שיכנס למרחב הציבורי – יהיה כבר מסונן מפני רעלים, כך שכל מי שנמצא בחניון, בקניון או במקלט הציבורי – ינשום אוויר נקי.

עניין שיכול להציל חייהם של רבים

מובן שכולנו מתפללים ומקווים לכך שלעולם לא נצטרך להשתמש במרחבים הציבוריים בתור מרחבי הגנה מפני איום בטחוני. עם זאת, יהיה זה טיפשי לא להתכונן לכך כלל – מה גם שהחוק מחייב אותנו לכך, ולכן יש להצטייד במערכות המתאימות.