ליקויי בנייה

הכל על ליקויי בניה

רוב הפגמים והליקויים בתחום הבנייה אינם נראים לעין בלתי מזוינת. על אף הנזקים שהם גורמים למבנה בטווח הקצר והארוך, לקוחות פרטיים מתקשים לזהות או להכיר בהם. הדרך היחידה להתמודד עם הליקויים היא להזמין שירות בדיקה מקיף ומקצועי. השירות ניתן על ידי חברות העוסקות בתחום של ביקורת מבנים, וכולל קבלת חוות דעת ממהנדס, אדריכל וגורמים רלוונטיים נוספים.

סוגי ליקויים והמשמעות שלהם

אי עמידה בתקני הבניה הקבועים בחוק הישראל – חוק המכר – יוצר ליקויי בניה. הביצוע של הליקויים מהווה עבירה על החוק, ללא הבחנה בשאלה האם הליקויים בוצעו במודע או לא במודע. הליקויים יכולים להופיע בכל שלב של תהליך הבנייה:

–          תכנון הנדסי כושל

–          בעיות בתקשורת בין נותני שירות

–          יישום לא נכון של עבודות מקצועיות

–          סדר פעולות שגוי

–          ביצוע רשלני

נהוג לחלק ליקויי בניה לקטגוריות הבאות:

א. ליקויים קוסמטיים

ב. ליקויים בעלי משמעות נמוכה

ג. ליקויים בעלי משמעות גבוהה

טיפים לזיהוי בזמן של ליקויי בניה

מבחינת הלקוח, אין הבדל בין סוגי הליקויים, וכולם ללא יוצא מן הכלל מחייבים התייחסות פרטנית ומקצועית. הדרך להימנע מליקויים היא לבצע בדיקה מעמיקה לגבי הקבלן הנבחר עוד טרם תחילת העבודות. מצד שני, לא תמיד אפשר לערוך את הבדיקות הללו, ולכן ברוב המקרים ליקויי בנייה מתגלים כאשר המבנה כבר גמור. יחד עם זאת, יש חברות המציעות מהנדס מומחה, שתפקידו לבקר את איכות הבנייה לכל אורכה, ומומלץ להיעזר בהן.

בעסקאות נדל"ן חייב המוכר לספק מסמך או דו"ח המפרטים את כל הליקויים הקיימים במבנה. הדוחות מופקים על ידי שמאי מקרקעין, מהנדסים, אדריכלים או גורמים אחרים המספקים חוות דעת מקצועית לגבי ירידת ערכו של הנכס. בין אם בוחרים להעסיק עובד המתמחה במעקב אחר הקבלן, ובין אם מבצעים הערכה רק בסוף הפרויקט, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מקרקעין לגבי שיקולים של עלות מול תועלת.

מתי ליקויים הופכים להיות סכנה ממשית?

ליקויי בניה קיימים במבנים חדשים וישנים. בעיות מהותיות מופיעות בשלד ובקונסטרוקציה ומהווים סכנה ממשית עבור הדיירים, בעוד בעיות אסתטיות יכולות להפריע לאיכות החיים ולנוחות השהות. מעבר לכך, יש הרבה ליקויים הגוררים הוצאות בלתי רצויות על בידוד. עדיף להתמודד עם הליקויים בצורה מסודרת, ולהשקיע את העלות הנדרשת בשיפוץ או תיקון, מאשר להמתין להחמרה של המצב.

חברה העוסקת בחיפוש אחר ליקויי בניה יכולה לאתר פגמים בנכסים מסחריים ותעשייתיים, בדירות ובבתי מגורים ובמבנים ציבוריים. מטרת החברה היא לבצע בדק בית וביקורת מבנים, להעביר חוות דעת הנדסית, ולעמוד לרשות הלקוח לצורך מתן עדות בבית משפט. כל דייר או קונה של נכס מקרקעין חייב לוודא שהנכס שלו בטוח ותקין. איתור ליקויים מאפשר הגשת תביעה, ובמקרים מסוימים יכול גם להציל חיים.