מהם החוקים החלים על בניית מבני תעשיה?

במדינת ישראל, יש כיום כמות גדולה מאד של מבני תעשיה. מבני התעשייה הם רבים ומגוונים מאד, ומשמשים למגוון רב מאד של מטרות אפשריות. עם זאת, חשוב לדעת שכמו בכל מבנה, גם על הקמה של מבני תעשיה חלים חוקים שונים. יש להבין כבר בהתחלה כי חוקי התכנון והבניה אמנם מפרטים לעתים סעיפים מיוחדים על המבנים הללו אך באופן כללי – אין הוראות יוצאות דופן, אלא פשוט יש להקפיד על החוקים הכלליים, ולשים לב האם קיים פירוט מיוחד.

מבני תעשיה

הנקודות שכן חשוב להתייחס אליהן

  • תוכנית המתאר הארצית – כמו בכל סוג של מבנה, גם מבני תעשיה אי אפשר להקים בשטח מסוים, אם הוא לא מיעוד לכך! תוכנית המתאר הארצית מתארת איזה שטח מיועד למגורים, לחקלאות, למסחר וכיו"ב – וכמובן גם לתעשייה, ולמבני התעשייה. יש להסתכל קודם כל בתוכנית ולוודא כי יש לכם את השטח המתאים לכך מבחינה חוקית.
  • האם פורסמה התנגדות? – במידה ושטח מסוים עבר הסבה וכעת הוא מיועד להקמה של מבני תעשיה, דעו כי לציבור הרחב עומדת הזכות להציג התנגדות לתוכנית במשך כחודשיים – יש לעקוב כמובן מול משרד הכלכלה ומשרד הבינוי בנושא, ולוודא כי לא הוגשה שום התנגדות. כמו כן, יש לפרסם מודעה על הפרויקט בעיתונות.
  • האם יש צורך בהיתר מיוחד? – ברמה העקרונית, יש לקבל היתר כללי להקמה של המבני תעשיה. עם זאת, יש מבנים ספציפיים במגזר התעשייתי אשר טעונים אישור מיוחד – כך למשל המבנים שמשמשים את התעשיות הכימיות והפטרוכימיות, מאחר שהם עושים שימוש בחומרים רעילים במיוחד, יש לקבל היתר מיוחד עבורם. שאר ההיתר צריך להיות כמובן מהגורמים המוכרים שמאשרים הקמה של כל מבנה – מכבי האש, המשטרה, משד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, וכיו"ב.

 

מתי אפשר להתחיל לעבוד?

תהליך האישור לקבלת ההיתר להקמת המבנה, הוא תהליך שעלול להימשך אף מספר חודשים בחלק מהמקרים, אם לא מספר שבועות. לכן, מומלץ בחום להתחיל בו כמה שיותר מהר! כך לא תיגררו עם הקמת המבנה עצמו, ותוודאו שאתם כמובן עומדים בכל החוקים.