בריכת דגים

האם צריך היתר בנייה לבניית בריכת דגים?

הרבה מאוד תיקים משפטיים עסקו בשאלה האם הקמה של בריכת דגים בחצר היא פעולה הדורשת קבלת היתר בנייה מהרשות המקומית לתכנון ולבנייה. יש מקומות בהם התשובות לא חד משמעיות, אבל היום בהחלט אפשר לתת תשובה מוחלטת לשאלה. אז האם בניית בריכת דגים מצריכה או לא מצריכה היתר בנייה? כל המידע בכתבה הבאה.

מה אומר החוק?

על פי החוק בישראל, כל מבנה שנבנה בחצר וכולל שימוש בבטון, כמו גם כל מבנה שמשנה את חזית הבניין או כרוך בשינוי של פני הקרקע – מחייב קבלת היתר בנייה מהרשות המקומית. זה לא קורה רק כי הרשויות מחפשות דרכים לקבל כסף מהתושבים, אלא בעיקר בגלל סיבות בטיחותיות. אחרי הכול – כל שינוי של פני השטח עלול לגרום לפגיעה בתשתיות קיימות כמו גם ביסודות של המבנה שנמצא על הקרקע, וכך להוות סכנה לאיכות החיים של הדיירים ואף לחייהם. לגבי שינוי של חזית המבנה – מעבר לפגיעה האסתטית שיכולה להיגרם כתוצאה מכך, הרי שגם בדרך זו עלולה להיגרם פגיעה ביסודות המבנה – ולסכן את חיי הדיירים.

חשוב לציין, כי החוק מדבר על בריכות דגים שעשויות מבטון, אשר נחשבות לעבודות בנייה לכל דבר. לגבי בריכות דגים שאינן עשויות מבטון אלא נחפרות באדמה ומחופות בחומרים אטומים מסוימים – הדין אינו חד משמעי.

קבלת היתר בנייה לבריכות דגים

לאור האמור לעיל, הרי שאם אתם מתכננים להקים בריכת דגים בחצר, אשר עשויה מבטון ובלוקים וטעונה שינוי חד משמעי של פני הקרקע – על פי החוק עליכם לקבל היתר בנייה. אמנם מדובר בתהליך ביורוקרטי שיכול להאריך מעט את התקופה שתעבור בין התכנון לביצוע, אולם תמיד עדיף לעשות דברים על פי החוק כדי שתוכלו ליהנות מהתוצאות בלי להסתבך עם הרשויות. על מנת לקבל את ההיתר מהרשות המקומית לתכנון ולבנייה, יש להגיש בקשה לרשות המקומית לתכנון ולבנייה. את הבקשה יש להגיש בחמישה העתקים, והיא צריכה להיערך על ידי אדריכל, מהנדס מבנים, הנדסאי בניין או הנדסאי אדריכלות – על פי סוג המבנה המוקם. במקרה של בריכת דגים הבקשה צריכה להיעבריכת דגיםרך על ידי אדריכל או אדריכל מבנים.

לבקשה יש להוסיף מסמכים חשובים, שמוכיחים בעלות על הנכס ומפרטים את מהות הבקשה. רק לאחר קבלת אישור לבניית בריכת הדגים בחצר – ניתן להתחיל בעבודות הבנייה. עבודות שיחלו לפני קבלת היתר – גם אם התחלתם כבר בתהליך של הגשת בקשה – יסכנו אתכם בענישה על פי החוק.

חשוב לציין, כי בנייה כלשהי, לרבות בניית בריכת דגים בחצר, ללא קבלת היתר – היא עבירה פלילית, ולכן גוררת ענישה שיכולה אמנם להסתכם בתשלום קנס, אך יכולה גם להסתיים בענישה כבדה יותר, כמו דרישה לפרק את הבריכה ואפילו מאסר.

לסיכום – כל האמור לעיל אינו מתכוון לרפות את ידיכם מהקמת בריכת דגים, אלא רק מתכוון להדגיש את חשיבות הקמת הבריכה על פי החוק, על מנת שתוכלו ליהנות מיופי של תוצאות. הקמה של בריכת דגים בחצר היא מבורכת ביותר, ומלבד התרומה האקולוגית שלה מספקת שעות רבות של הנאה. בהצלחה!