סגירת מרפסת

האם סגירת מרפסת תעלה את סכום הארנונה שאנו משלמים?

רבים מאתנו חולמים לסגור את המרפסת שלהם מלא מעט סיבות. בין השאר, סגירת מרפסת יכולה להעלות את ערך הדירה שלנו, שכן כעת בעצם יש לנו חדר נוסף, ובעלויות נמוכות יחסית. כמו כן, כדאי לזכור כי סגירת המרפסת מאפשרת לנו פשוט ליהנות מחדר נוסף בבית, וזה נוח מאד כשהמשפחה מתרחבת או חלים שינויים בהרכבה. יתרה מכך תהליך האישור לסגירת המרפסת הוא מהיר יחסית. עם זאת, יש היבט אשר חשוב לשים לב אליו תמיד – והוא השינוי בתשלום הארנונה שלכם. אז האם זה קורה, ואם כן מהי ההשפעה?

להבין את משמעות הארנונה בעיר שלכם

  • מה קורה כשלא משלמים ארנונה על המרפסת? – בחלק מהרשויות המקומיות, וברובן למעשה, אתם לא משלמים ארנונה סגירת מרפסותעל המרפסת הפתוחה שלכם, והיא לא נחשבת לשטח שמשלמים עליו ארנונה. מדוע? משום שאי אפשר להשתמש במרפסת למגורים, ככל הנראה. אבל מה יקרה אחרי שתעשו סגירת מרפסת? התשובה היא פשוטה – מעתה זה חדר לכל דבר ועניין, ואתם תהיו חייבים לשלם עליו ארנונה. מה תהיה תוספת? לפי החישוב הקיים כמובן לחישוב לפי מ"ר והגודל של המרפסת שכעת נסגרה. שימו לב שאם תבצעו סגירת מרפסת ללא אישור העירייה כדי להתחמק מהארנונה – זו עבירה פלילית לכל דבר.

 

 

  • ואם כבר שילמתם ארנונה על המרפסת? – יש עיריות אשר כבר גובות כסף על מרפסות, גם אם הן פתוחות, משום שהן עשו שיקול שהדבר משתלם עבורן. מה עושים במקרה כזה אם ביצעתם סגירת מרפסת? התשובה פשוטה – אין שום שינוי בתשלום הארנונה! הרי השטח שעליו אתם משלמים לא השתנה, והעירייה לא יכולה לגבות מכם תשלום נוסף, וחשוב להבהיר זאת כמובן. עם זאת, כמובן שעדיין יש חובה לבקש מהעירייה אישור לבצע סגירה למרפסת שלכם, גם אם סכום הארנונה לא ישתנה בעקבות הסגירה.

אז איך מחשבים את הכדאיות?

זה נכון שבחלק מהמקרים סכום הארנונה ישתנה, אבל אפשר שאתם מרוויחים לא מעט בנוגע למחיר העתידי של הבית שלכם – שכן כעת יש לכם חדר נוסף שאפשר להשתמש בו, וזה מקפיץ את הסכום הרבה מעבר להעלאה של סוכם הארנונה.