דגשים בבטיחות ובטיחות אש באתר בנייה

בכל סביבת עבודה חשוב להיערך נכון להקטנת סיכונים ומניעת תאונות. עם זאת, ישנן סביבות עבודה שבהן קיימים סיכונים מיוחדים ושבהן צריך לנקוט משנה זהירות. אתרי בניה, למשל, הם סביבה עתירת סיכונים וחשוב לשים בה דגש בנוגע לכללי בטיחות שונים, לרבות בטיחות אש.

ממונה בטיחות

עבודה בטוחה בגובה

 

גם חברות קבלניות שרוצות להתמודד נכון עם גורמי סיכון ושרוצות להפחית את סיכוני האש וסיכונים אחרים נוהגות להיעזר באיש מקצוע ובבעל תפקיד שנקרא ממונה בטיחות. כפי שיודעים ממוני בטיחות מנוסים, כל עבודה בגובה יכולה להביא עמה תאונות ואסונות כאשר לא מקפידים על כללים חשובים. בין היתר, עבודה בגובה מחייבת שימוש ברמפות או פיגומים יציבים, לעיתים יש צורך ברתמות הגנה וחשוב לספק לפועלים השונים הדרכה מעת לעת, עם ריענון תקופתי.

לבוש וציוד מגן

עובדים ופועלים באתרי בניה חשופים לסכנות כמו מכות וחבלות, נפילות וכיוצא באלה. לפיכך, חשוב מאוד לשמור על בטיחות באמצעות שימוש בציוד מגון ולבוש מגן. בין היתר חשובים – משקפי מגן לעיניים, קסדות להגנה על הראש, כפפות עבודה להגנה על כפות הידיים, נעלי עבודה מחוזקות להגנה על הרגלים ועל האצבעות ומסכות מגן לשמירה על דרכי הנשימה. ציוד מגן יכול להציל חיים ויש בכוחו למנוע פציעות קשות גם כאשר מעורבים בתאונות. מלבד אספקה של ציוד ולבוש מגן, חשוב מאוד להקפיד על כך שהפועלים וכל אנשי המקצוע שבאתר הבניה יעשו בהם שימוש קבוע.

ציוד כיבוי בהישג יד

בזמן הקמה של בית, חפירת יסודות, עבודות חשמל וכיוצא באלה קיימת סכנת התלקחות והתפוצצות. חומרים רבים המשמשים לבניה או לאיטום, מערכות חשמל ודלקים שונים עשויים בקלות להתלקח או להתפוצץ. משום כך, חשוב מאוד להתנהג נכון, להיות ערניים כלפי סיכוני אש וכן למקם באתר הבניה ציוד כיבוי וציוד התראה.

 

מטפי כיבוי לאתרי בניה, למשל, יהיו מטפים גדולים ובעלי עוצמה. מומלץ אף למקם מטפים נישאים על גבי מתקן נשיאה עם גלגלים. לעיתים יש מקום לשלב גם זרנוקי כיבוי עם חיבור למים לצורך כיבוי ובנוסף, יש למקם שלטי אזהרה בולטים במקומות המועדים לפורענות.