גילוון ברזל

גילוון ברזל בבניה קלה

בניה קלה מנצלת לעיתים קרובות את היתרונות של הברזל על מנת להבטיח את עמידות המבנה. יחד עם זאת, רוב פריטי הברזל המשמשים לבניה קלה צריכים לעבור גם תהליך גילוון. מטרת הגילוון היא לצפות את הברזל באבץ חמצני כדי למנוע שיתוך וחלודה. בנוסף, הגילוון מבוצע על ידי טבילה חמה או קרה בתוך אמבט מלא באבץ נוזלי.

אלו ההבדלים העיקריים בין גילוון חם וקר של ברזל בבניה קלה:

עובי הברזל לפי שכבת ההגנה

בגילוון חם ניתן להשיג ציפוי לברזל באורך של עד 6 מטרים, לעומת גילוון קר שמיועד לאביזרי ברזל דקים ושטוחים באורך של עד 5 מטרים.

נטיפים וחיסכון בזמן

בגילוון חם נוצרים נטיפים שדורשים שיוף, בעוד בגילוון קר נוצרת שכבה חלקה ואחידה. מבחינת פרויקטים בענף הבניה הקלה, המשמעות היא שיש לקחת בחשבון את הזמן הנוסף עבור ליטוש הברזל שעובר גילוון קר, לעומת החיסכון בזמן בגילוון חם.

גוונים מול עמידות

גילוון קר מאפשר ציפוי של הברזל בצבע צהוב. לעומת זאת, הגילוון החם נחשב עמיד יותר והוא מתאים לברזל בבניה קלה גם בגלל האופן שבו שכבת האבץ שמגנה על המתכת מתמודדת עם תנאי האלים בארץ.

מה היתרונות של גילוון ברזל בבניה קלה?

פרויקטים בתחום של בניה קלה מחייבים עמידה בסטנדרטים מחמירים של בקרת איכות. סטנדרטים אלו קובעים מתי ניתן יהיה לקבל אישור אכלוס על המבנים ומה הייעוד שלהם. זו הסיבה בגללה כדאי להשתמש בגילוון מוקדם ככל האפשר, ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות.