בניית מרפסת תלוייה

בניית מרפסת תלוייה הינה למעשה תוספת מרפסת לדירה קיימת בשיטה חדשנית ללא עמודי תמיכה. מרפסת תלוייה משדרגת את איכות החיים בדירה תוך זמן קצר, ובהשוואה לפתרונות אחרים היא נחשבת לזולה הרבה יותר. בנוסף לכך, תוספת מרפסת לדירה מעלה את ערך הנכס שלכם באופן משמעותי. תוספת של מרפסת לדירה מותרת על פי החוק שתוקן בשנת 2008 על ידי שר הפנים דאז, מאיר שטרית, וניתן להוסיף מרפסת (או גזוזטרה על פי לשון החוק) בגודל של 14 מ"ר, שלא תבוא במניין השטח המותר לבנייה ובלבד ששטחן הכולל של כל המרפסות בבניין לא יעלה על 12 מ"ר כפול מספר הדירות בבניין.

התוספת של מרפסת לדירה מעלה את ערך הדירה בין 8% ל 10% באופן מיידי.

שיטת הבנייה החדשה

מרפסתבעבר תוספת מרפסת לדירה בשיטה הישנה של בנייה "רטובה" של שלד בניין עם יציקות בטון, בלוקים, טיח וחציבות, היתה מעיקה ומאד לא נוחה, אך פיתוחה של שיטת בנייה מתקדמת, המכונה מרפסת תלוייה העושה שימוש בלוחות על בסיס מלט המחוזקים בסיבים של פיבר צמנט דחוסים, וכבושים בתנור הפכו את הדבר להרבה יותר קל ונגיש. קונסטרוקציה כזו מסוגלת לשאת משקל רב, היא עמידה בכל תנאי מזג האוויר, היא איננה דליקה ואינה מכילה אזבסט.

שיטה זו מבוססת על שלד מתכת שאותו מחפים בלוחות. את הלוחות מצפים בטיח וצבע או אריחים משתלבים, או כאלה המותאמים למבנה עצמו. התוצאה המתקבלת היא רגילה לכל דבר, אך השיטה המתקדמת והשימוש בחומרים מתקדמים מאפשרים להפוך את התהליך להרבה יותר קצר וידידותי, והדיירים לא יסבלו מתלאות בנייה ממושכות, לכלוך, פגיעה בגינה וכדומה. המחיר זול יחסית לכל שיטה אחרת לביצוע אותה העבודה.

מה מאפשר החוק?

החוק מאפשר בניית מרפסת בכמה תנאים:

  • שהגובה מפני הקרקע יהיה מינימום 2.5 מטר
  • שהבליטה של המרפסת לא תעבור 2.5 מטר
  • בנייה של בליטה מעבר 2.5 מטר מצריכה עמודי חיזוק

כיצד מתארגנים?

יש לארגן את כל בעלי הדירות בבניין כדי להיערך לצד הבירוקרטי של קבלת האישורים הנחוצים, ולהיעזר באדריכל, פרוייקטור או מפקח בנייה שיהיה מקובל על הדיירים.

שלבי ההתקדמות בבנייה מסוג זה:

  • יש לפנות לאדריכל שמחויב לבקר במקום ולבדות את היתכנות הוספת המרפסות.
  • על בעלי הדירות לכנס אסיפה כללית, כדי לקבל את הסכמת כולם לתחילת ביצוע הפרוייקט ויש לשלם למודד מוסמך להפקת מפה טופוגרפית מצבית.
  • האדריכל עורך סקיצה כללית ומסכם עם הדיירים פרטים כגון: אופי המעקה, ריצוף המרפסות וכדומה.
  • האדריכל מגיש את התוכניות לקבלת רישיון בנייה מהעירייה. תהליך זה לא צריך להיות מסובך עקב התיקון לחוק (כפי שצויין למעלה), ובמידה והתוכניות נעשות על פי המפרט לא צפויות התנגדויות מטעם המועצה המקומית. ההנחייה של שר הפנים היא לאשר פרוייקטים אלה העומדים במפרט תוך חודש, אבל בפועל חודשיים זה זמן סביר.
  • לאחר קבלת האישור יש לפנות למהנדס לעריכת תוכנית הנדסית וכתב כמויות. את התוכניות מגישים לכמה קבלנים כדי לקבל הצעת מחיר.

בעיות שיכולות לצוץ

במידה ודייר אחד בחזית לא מסכים לתוספת מרפסת – לא יאושר הפרוייקט. במידה והדייר הסרבן גר בדירה עורפית הדבר אפשרי, אך מותנה באישור העירייה. את האישור לתוספת הבנייה מעניקה העירייה לאחר בדיקת התוכניות, גבולות בין חלקות משיקות, התקנות ההיסטוריות של הבניין וכיוצא באלה.