בניה ירוקה

בנייה ירוקה והשמירה על איכות הסביבה

בעשורים האחרונים גדלה באופן משמעותי המודעות של הציבור לשמירה על איכות הסביבה. מודעות זו הינה מודעות מעשית, המחלחלת לכל תחום מתחומי החיים. באופן אישי מדובר על צריכת מוצרים באריזות "ירוקות", מעבר למזון שאינו מרוסס בחומרים כימיים, להפרדת אשפה לצרכי מחזור, לשימוש ברכבים פחות מזהמים וכדומה. ברמה הכללית מדובר בפיתוחים שונים לשימוש באנרגיית השמש במקום באנרגיית הדלקים הנשרפים, בתקנות וחוקים לייצור במפעלים מסוגים שונים, וכן בבנייה ירוקה.

ענף הבנייה הוא אחד מענפי המשק הגדולים ביותר, והוא כולל תחת הגדרתו אין ספור מרכיבים שניתן להפוך אותם לירוקים, החל בשיטות בנייה ירוקות, דרך מוצרי איטום ובידוד שונים, שימוש באנרגיה סולארית לצרכים מגוונים וכדומה.

מהי בנייה ירוקה וכיצד היא עוזרת בשמירה על איכות הסביבה?

בניה ירוקהבנייה ירוקה היא שם כולל לכמה שיטות בנייה שבכוחן למזער את הפגיעה בסביבה המיידית של הבית, או במשאבים הטבעיים באופן כללי, ומטרתה ליצור סביבת מגורים נוחה ובריאה יותר. המאפיינים העיקריים של בנייה ירוקה הם:

  • שימוש בחומרי גלם קלים שאינם מתכלים לשלד הבניין
  • עבודות פיתוח ותשתית מצומצמות עד כמה שניתן לפגיעה מינימאלית בסביבה המיידית
  • שימוש באנרגית השמש לצרכים שונים בבית כמו: חימום מים, ייצור חשמל וכדומה
  • שיטת בנייה שפחות מלכלכת ופחות מרעישה בזמן העבודות

שיטות הבנייה הקלה מיועדות לשמר את משאבי הטבע המוגבלים שלנו, להקטין את הפגיעה בסביבה בכל דרך אפשרית, להגדיל את ניצול האנרגיה הירוקה, לשפר את בידוד הבית, ואת איכות האוויר שבו, ולגרום לאיכות חיים גבוהה יותר הבאה לידי ביטוי גם בהוצאות תפעול ותחזוקה נמוכות, וגם בעלויות בנייה זולות יותר מהשיטה המסורתית של בנייה בבלוקים ובטון.

שיטות הבנייה הירוקה הנפוצות כיום בארץ הן:

  • בניית בתים מעץ
  • בניית בתים משלד אלומיניום
  • בניית מבנים טרומיים הניתנים להעברה ממקום למקום
  • שימוש חוזר במכולות או באוטובוסים לבניית יחידות דיור שונות

מבין כל שיטות הבנייה הירוקה שצויינו, שיטת הבנייה מעץ היא אולי הירוקה מכולן ובעלת התוצאה היפה מכולן.

בניית בית מעץ – גם ירוק וגם יפה

בבניית בתים מעץ נעשה שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה שהם בעלי בידוד טרמי ואקוסטי ברמה גבוהה, ותכנון הבתים מציע ללקוחות פתרונות לבעיות אקלימיות ואקולוגיות רבות. כל תכנון של בנייה מעץ מותאם לאיזור המגורים ולאקלים הרווח בו. כך מותאמים צבעי הבית לאיזור, שיטות בידוד לקירות ולתקרות הבית וכדומה. תכנון קפדני בהתאם לאיזור שבו ייבנה הבית עוזר לניצול מירבי של אנרגיית השמש לשימושים שונים ולחסכון ניכר בהוצאות החשמל שבעקיפין גורם לצריכה קטנה יותר של דלקים בתחנות הכוח של חברת החשמל. בנוסף לכל היתרונות האקולוגיים והאנרגטיים שמתקבלים בעת הזמנת בנייה ירוקה מסוג זה, חשוב לזכור כי בנייה בעץ היא גם מאד אסתטית ומעניקה לבית מראה חם ומשפחתי, שלא ניתן לקבל בכל שיטת בנייה אחרת.
אין ספק שהעולם עובר לבנייה ירוקה, וכי בנייה זו מוסיפה נדבך חשוב לשמירה על איכות הסביבה עבור כולנו.