בנייה ירוקה – הדרך לבית חסכוני ובריא יותר

רצפות אפוקסימודעות לאיכות הסביבה היא כבר מזמן לא טרנד, אלא הבנה עמוקה שחייבים לשמר את כדור הארץ למעננו ומען הדורות הבאים. מידי שנה נהרסים משאבי טבע רבים לצורך יצירת מבני מגורים. בנייה ירוקה היא מגמה בינלאומית שתופסת תאוצה בשנים האחרונות וקוראת לבניית בתים חכמים יותר. זאת באמצעות ניצול נכון של אנרגיית הטבע ותוך הימנעות ככל הניתן מהשחתתו. הטרנד העולמי מיהר להגיע גם לישראל, ובשנת 2005 נקבע תו תקן לבנייה הירוקה בארץ, שהגדיר מהם הקריטריונים לבנייה מסוג זה ובכך הגן על הצרכן מפני פרשנות מעורפלת של קבלני הבניין.

עקרונות השיטה

בנייה ירוקה מתחילה משלבי התכנון הראשוניים ביותר של הבית – דרך בנייתו – ועד תפעול המגורים בו, והיא מצריכה שיתוף פעולה מלא מכל הגורמים המעורבים בנושא. היא דוגלת בניצול מרבי של אנרגיה, מים ומשאבים טבעיים. תוך שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, שאינם מתקלים ושניתנים למחזור. כך למשל כיוון העמדת הבית יתוכנן בצורה שיהיה מואר היטב באמצעות השמש ומאוורר היטב באמצעות הרוח. בנוסף, הבית יבודד מכל כיווניו בכדי להגן על דייריו מפני חום או קור דבר שיאפשר הדלקת מזגן לעיתים רחוקות יותר. דוגמאות נוספות ליישום העקרונות המנחים הם: בחירת גופי תאורה חסכוניים. התקנת חסכמים על פתחי מקורות המים. שימוש בגשמים ובמים משומשים לצרכי השקיה. הפקת אנרגיה סולארית והימנעות מיצירת פסולת מרובה באתר הבנייה.

למה זה כדאי גם לכם?

מעבר לאידיאולוגיה החשובה, בנייה ירוקה גם תורמת רבות לדייריה. היא מגדילה את היעילות האנרגטית של הבית (חום, תאורה) ומשפרת את האוויר בתוכו, על ידי ניצול כיווני הרוח והשמש. הדיירים נהנים מבית שמבודד מתנאי האקלים ושאינו חשוף לקרינה מזיקה. כמו כן הבית יהיה חשוף פחות למפגעים בריאותיים כמו טחב, חומרים שיוצרים אלרגיות וגזים רעילים. בנוסף ייהנו הדיירים מניצול מרבי של שטח הבית ומעלות תפעול נמוכה וחסכונית, וזאת ללא השקעה כספית שחורגת בהרבה מתקציב של בנייה רגילה. לסיום, מדובר בהשקעה כדאית ומומלצת. במיוחד לאור העובדה שערכו הכספי של הבית גדל לאחר שנבנה בשיטה זו.