בניה על ידי גבס

עבודות גבס מקובלות ושימושיות ביותר בעידן המודרני. הגבס הוא חומר בניה, אך הוא אינו חזק דיו כדי להחזיק מבנים שלמים, ולכן הוא משמש בעיקר לעיצוב פנים, או לבניה של חלקים שונים של המבנה. לוחות הגבס המשמשים לבניה עשויים משכבה דקה של נייר, שעליה יצוקה שכבה של גבס, זו הצורה הטובה ביותר ליצור משטח קשיח המשמש לבניה. העובי הסטנדרטי של לוח זה הוא כ- 12 מ"מ, אולם ישנם גם לוחות דקים יותר, אשר משמשים בעיקר לבניה על גבי משטחים מעוגלים, וניתן לכופף אותם מבלי שישברו. ישנם שלושה סוגים של גבס אשר משמשים את עבודת הבניה:

• גבס ורוד, אשר עמיד בפני נזקי אש.
• גבס רגיל, אשר צבעו בג'.
• גבס ירוק אשר עמיד ביותר בפני מים, ולכן משמש לבניה בחדרים כמו אמבטיה, שם רמת הלחות גבוהה.

שיטה של בניה

בנייה בגבסהגבס לצרכי בניה מגיע בצורה של לוחות, כאשר הקבלן חותך אותם לצורה הרצויה, ומחבר אותם במקום הרצוי. חיבור לוחות הגבס נעשה על גבי פרופילי פלדה מגולוונים, אשר מחוברים אל הקיר באמצעות דיבלים וברגים, ואליהם מחוברים ברגים עדינים יותר אשר חודרים דרך הגבס והפלדה. בדרך זו נוצרים מבנים עמידים, בצורה פשוטה ובמשקל קטן יחסית. על גבי הגבס מורח הקבלן חומר המכונה מרק, אשר תפקידו להחליק את החיבורים בין לוחות הגבס, ולהעלים את הברגים אשר לעיתים נותרו בולטים. עבודות גבס הן עבודות שיפוץ מהירות, קלות לביצוע, ומדויקות, והן מאפשרות לשפץ את הבית בצורה מהירה וקלה. בניה בגבס מאפשרת ליצור פיתוחים ומתקנים שונים, אשר לא ניתן לעשות בשום צורה אחרת, למעט נגרות וייצור תעשיית ייחודי.

שימושים שונים של עבודות גבס

לעבודות גבס שימושים שונים בתחום הבניה והעיצוב:

  • תקרות גבס: תקרות גבס הן אלמנט עיצוב נפוץ אשר מאפשר הנמכה של התקרה, ויצירה של חלל בין תקרת הגבס, לתקרה המקורית. הנמכת התקרה נעשית על מנת לשמור על המראה האסתטי של החלל, ולהעביר בין התקרות כבלים של חשמל, הגברה, מיזוג אוויר, תקשורת, וגם לצרכי תאורה. תקרת הגבס נתלית מן הבטון אשר מחזיק אותה, וכן ניתן להנמיך את התקרה לגובה הרצוי.
  • קירות גבס: קירות אלו בנויים משתי לוחות העשויים גבס, המחוברים לרצפה, וביניהם עובר ניצב פח אשר תומך בהם. בין הקיר לרצפה ישנו רווח של כסנטימטר, על מנת למנוע ממי השטיפה להיספג בקיר ולהרוס אותו. לעיתים, בין שני לוחות הגבס ממלאים את החלל בצמר סלעים, על מנת להעניק גם בידוד אקוסטי.
  • ציפוי גבס: במקרים בהם אינה קיימת בעיה של שטח במבנה מצפים את כל קירות הבטון בקירות גבס, אשר מעניקים לחלל אופי יוקרתי ונעים.
  • דקורציה: גבס מאפשר יצירה של נישות ואלמנטים דקורטיביים נוספים.

בניה חכמה

אין ספק שהשימוש בגבס הפך את אלמנט עיצוב הבית לחכם יותר, אך גם לפשוט וקל ליישום.