בידוד תרמי לקירות חיצוניים

כשאנחנו חושבים על הבית שלנו, אנחנו חושבים על מה שממלא אותו – אנחנו חושבים על הרכוש שלנו ועל החפצים שלנו, על איכות החיים שלנו וכמובן שגם על האנשים שבתוכו. עם זאת, במקרים רבים אנחנו שוכחים שהבית שלנו הוא בבסיס המהותי ביותר שלו מבנה – כלומר קירות ושלד שלתוכם אנחנו יוצקים את התוכן של חיי היום יום שלנו. בהתחשב בכך, ברור שאנחנו צריכים תמיד לדאוג לכך שהמבנה עצמו יהיה מבנה שמתאים לאיכות החיים היום יומית הבסיסית ביותר שמגיעה לנו – והדבר נובע כאמור בראש ובראשונה מהשלד שלו, ונתמקד כעת בקירות החיצוניים של המבנה. הקירות החיצוניים, כלומר אלה החשופים כלפי חוץ, הם אלה שמפרידים בין הבית שלנו לבין החוץ והם אלה שחשופים להכי הרבה מפגעי טמפרטורה, מזג אוויר ושחיקה – ותחת כל התנאים האלה הם צריכים לספק עבורנו בידוד של המרחב החיצוני מבחינה אקוסטית, מבחינה בידוד וכמובן שגם מבחינה תרמית.

כמה עקרונות חשובים בבידוד תרמי של קירות חיצוניים במבנים מודרניים, והדרך הנכונה ליישם אותו

  • מהו בידוד תרמי? בידוד תרמי, בדגש על קירות חיצוניים, הוא למעשה בידוד של טמפרטורה – כלומר שמירה על טמפרטורה כמה שיותר יציבה בתוך המבנה, שתושפע כמה שפחות מתנאי מזג האוויר בחוץ. לכאורה, מדובר בעניין בסיסי ביותר שרבים מאתנו מקבלים כמובן מאליו – אבל המצב רחוק מלהיות מובן מאליו, ויש להשקיע בכך בצורה איכותית בכדי להגיע לתוצאות טובות. בידוד תרמי איכותי של מבנה מבטיח כי גם בימי הקיץ ובמיוחד בימי החורף – אנחנו נוכל ליהנות בבית שלנו מסביבת חיים נעימה ומבודדת היטב, שבה הטמפרטורות לא מגיעות לערכים הקיצוניים אליהם הן יכולות להגיע בחוץ, ולשם כך חשוב להשקיע בצורה נכונה.בידוד
  • כיצד מבודדים קירות חיצוניים? בידוד תרמי לקירות חיצוניים צריך להיות מתוכנן כחלק בלתי נפרד מתכנון השלד של המבנה, וחשוב לבחור בחומרים המתאימים עבור בידוד זה. שכבת הבידוד התרמי צריכה להיות מיושמת, על פי רוב, בין שכבות השלד לשכבות הפנימיות של הקירות החיצוניים – עמוק לתשתיות השטחיות יותר של פנים המבנה. הבידוד התרמי צריך גם להיות מותאם לאזור בו אנחנו בונים את המבנה, בדגש על אזורים קרים יותר בהם יש להקפיד על בידוד תרמי ברמה גבוהה יותר שמאפשר שגרת חיים תקינה גם בימים הקרים ביותר.

בידוד תרמי איכותי הוא לא עניין של מה בכך – ועליכם להתייחס לכך בכובד ראש

לא פשוט כל כך לבודד תרמית מבנים, ומדובר במלאכה מקצועית שחשוב לבצע על הצד הטוב ביותר הן ברמת התכנון והן ברמת היישום. משום כך, חשוב מאוד לפנות לגורמים מקצועיים ברמה הגבוהה ביותר בביצוע משימה זו – וכך להבטיח את הבידוד האיכותי שמבטיח סביבה ביתית נעימה, בדגש על הקירות החיצוניים של המבנה והדירות.