גגות אסבסט

בידוד נכון של גגות אסבסט

הסיבות העיקריות שבגללן חשוב לבצע בידוד גגות אסבסט קשורות לאקלים ולסביבה. לוחות אסבסט מפרישים סיבים מסוכנים לבריאות ועלולים לגרום מחלות וסרטן ריאות. מומלץ ליישם חומרי בידוד ואטימה גם מצידם הפנימי של הגגות, תוך ניצול היתרונות של חומרים מתקדמים. הנה כמה טיפים שיעזרו לעשות את זה:

א. תהליך העבודה – הגנה על גגות אסבסט נועדה להקטין ולמנוע היווצרות סיבים כתוצאה משימוש, בלאי, שחיקה ופגעי הזמן. יש גגות אסבסטליישם שכבת הגנה ראשונה שנחוצה לאיטום הלוחות ובידוד שלהם. השכבה מספקת גם הלבנה והיא מסייעת להפחתת טמפרטורות בתוך חלל הפנים. בשלב הראשון מרטיבים את לוחות האסבסט, לאחר מכן משתמשים בחומר צביעה אקרילי בתוספת שליש חומר מלכד ולבסוף מתיזים את החומר בעזרת מרסס גב ידני או מורחים עם מברשת.

ב. בחירת חומרים – הטיפ החשוב ביותר לבידוד נכון של גגות אסבסט הוא להימנע משימוש ביריעות ביטומניות, יריעות PVC או חומרים אחרים המיוצרים ממברנה גמישה. למרות יעילותם של חומרים אלו בסוגים רבים של דלתות, עבור אסבסט הם אינם אפקטיביים. החומרים לא מנטרלים את סיבי האסבסט ויש להימנע מהם.

ג. כללי בטיחות – חשוב מאוד להקפיד על כללי הבטיחות במהלך בידוד הגגות. הסכנות האורבות לעובדים נובעות מהמבנה של סיבי אסבסט, מנפילות או משאיפת חלקיקי אסבסט לריאות. יש לבצע את הבידוד תוך שימוש בציוד מגן המסופק על ידי הקבלן. חשוב גם להקפיד על הנחיות המשרד להגנת הסביבה במהלך פירוק גגות ושינוע של לוחות אסבסט לאתרי הטמנה מורשים.

כל כמה זמן מבצעים איטום ובידוד?

בידוד נכון של גגות אסבסט לא נקבע לפי תדירות ספציפית. באופן עקרוני, ההמלצה היא לאטום ולבודד את כל סוגי הגגות. אפשר להגיע ללוחות אסבסט אחת למספר חודשים או בתום החורף. כך ניתן לבדוק את מצב הגג והלוחות.

במידה והמצב חמור וישנה פליטה של סיבי אסבסט לאוויר הפתוח, עדיף לפרק את הגג ולוותר על איטום או בידוד. בכל מקרה, יש לבצע את הבידוד עם הציוד הנכון ותוך הקפדה על כללי הבטיחות לעיל.