בידוד

בידוד אקוסטי כפתרון למניעת רעש

המשמעות בפועל של בידוד אקוסטי היא מניעת רעש, אך ניתן לנצל את הבידוד גם לטובת הקטנת ההד בתוך חלל אחד ספציפי. אלו למשל מספר מטרות של בידוד אקוסטי כפתרון למניעת רעש במקומות שונים:

א. בנייה – בידוד אקוסטי בבנייה משמש אנשים פרטיים. הוא מונע כניסת רעשים לתוך הבית, המשרד או חלל הפנים ומבטיח שיפור באיכות החיים. את הבידוד אפשר ליישם כבר בשלבי הבנייה הראשונים, או להמתין לתהליך שיפוץ מקיף ויסודי יותר.בידוד

ב. חדרי הרצאות ואולפני הקלטות – יש גם משמעות מקצועית ליישום של פתרונות בידוד אקוסטי במקומות שונים. אפשר לראות זאת בחדרי הרצאות ואולפני הקלטות, בהם הדגש הוא על שמירה על השקט באמצעות מניעת כניסת רעש מבחוץ. הפתרון למניעת רעש מוכיח את עצמו בחדרי הרצאות ואולפני הקלטות והוא משנה לחלוטין את מאפייני חלל הפנים.

ג. מניעת מטרד – אי אפשר להתעלם מהיתרונות של בידוד אקוסטי כפתרון למניעת רעש ומטרדים. אפשר לזהות יישומים של בידוד אקוסטי במטווחים מקורים, באולמות בידור ובאולפני הקלטה שנמצאים בקרבת שכונת מגורים. מטרדי רעש פוגעים גם כן באיכות החיים והבידוד האקוסטי מבטיח שאף אחד לא יצטרך לסבול מהם.

איך משיגים בידוד אקוסטי?

יש כמה גורמים שמשפיעים על הרמה המקורית של בידוד אקוסטי. ראשית, חשוב להתייחס למיקום הדלתות, החלונות ופתחי האוורור. אלו המקומות שמהם נכנס הרעש ואותם צריך לבודד כי למנוע מטרדים מיותרים. שנית, כדאי להתייחס לאפשרויות למניעת הד. את ההד מונעים באמצעות חספוס של הקירות, ריהוט והחלטה על גודל החלל. באופן עקרוני, ככל שהתקרה גבוהה יותר והקירות רחוקים, כך צפוי ההד לגדול.

יש מגוון רחב של חומרים בהם ניתן להשתמש כדי להשיג בידוד אקוסטי. הדבר הנכון הוא לשלב את החומרים בתהליך הבנייה וליישם אותם בקירות הפנימיים והחיצוניים של הבית. כמו כן, בחלק מהמקרים ניתן לשלב בין בידוד אקוסטי ותרמי. כך מונעים כניסת רעש לתוך חלל הפנים ובמקביל גם שומרים על טמפרטורות יציבות ומונעים בריחת חום וקור.