בטקל - פתרון האיטום האולטימטיבי

בטקל – הפתרון האולטימטיבי לסדקים ונזילות

בכל גג יש צורך בשיפועים טובים שיאפשרו למים לזרום לכיוון פתחי המרזבים, ולא "לעמוד" במקום ובסופו של דבר לחלחל ולגרום לנזקים קשים למבנה. בטקל הינו החומר שאיתו יוצרים את השיפועים הנדרשים, ובו זמנית הוא גם אוטם בצורה מוחלטת את המבנה בקלות ובמהירות. בשורות הקרובות נלמד מעט יותר אודות תכונותיו ויתרונותיו של החומר.

מה זה בדיוק בטקל?

בטקל הינו קיצור של חיבור המילים "בטון קל" ויש כאלו שמכנים אותו גם "בטון מוקצף". הבטקל מורכב מחול, מלט וחומרים שמונעים התגבשות והתקשות והוא מיוצר בתהליך ייחודי שגורם להכנסת בועות אוויר לתוכו למספר שעות עד לייבושו המוחלט. התוצר הסופי של תערובת חומרים זו הוא בטון קל משקל (שכן הוא לא דחוס ומכיל בועות אוויר) שאותו קל להזרים דרך מכונות ולמרוח על משטחים.

בטון קל או בטון מוקצף - איטום מושלם לכל סוגי הגגות

למה הבטקל משמש?

הבטקל משמש לצרכי מילוי גגות כדי ליצור שכבה המבודדת היטב מפני חום וקור והמונעת חדירת מים אל תוך המבנה. למעשה, ניתן להשתמש עם בטקל עבור כל סוגי הגגות (מרוצפים או חשופים) וכן עבור מרפסות שמש. ניתן לסכם את משימות הבטקל באופן הבא:

  • בידוד תרמי – לאחר התקשותה, התערובת אינה מוליכה כמעט חום ולכן היא מסוגלת לבודד את גג המבנה ולחסוך בעלויות רבות בהוצאות המיזוג של הבית. הבידוד התרמי גם מונע התחממות יתר של שכבת האיטום ולכן תורם למניעת כשלים בה לאורך זמן.
  • יצירת שיפועים – שכבות האיטום השונות תמיד ייכשלו כאשר אין שיפועים טובים בגג או במרפסת, המובילים את המים לכיוון פתח הניקוז. בטקל, בשל תכונות הזרימה יוצאות הדופן שלו, מאפשר לאנשי המקצוע לתכנן את השיפוע המיטבי במהירות וללא כל קושי. כל שיש לעשות הוא לתכנן את הגבהים, לתחום אותם, והבטקל לאחר ייבושו יישאר במצבו עם השיפועים הנדרשים.

חשוב להדגיש כי על מנת לעבוד עם בטקל, יש להכין את הגג או המרפסת לקליטת החומר, ליצור הגבהות שונות (למשל, לצינורות), לתכנן את פתחי המרזבים בצורה מושכלת, ורק לאחר מכן להזרים את החומר על מנת ליישם את השיפוע הדרוש.

יתרונות הבטקל

מעבר ליכולות הבידוד שלו והנוחות ביצירת השיפועים ניתן למנות עוד מספר יתרונות עבור חומר שימושי זה:

  • ניתן ליישם בטקל גם על גגות שבהם יש שכבות זפת או חומרי איטום אחרים.
  • הוא אינו מונע שימוש בלוחות קלקר תחתיו, כך שניתן לבודד אפילו טוב יותר את המבנה מבחינה תרמית.
  • הבטקל קולט בצורה טובה חומרי איטום שנמרחים עליו, לרבות יריעות ביטומניות.

בנוסף, מדובר בחומר זול יחסית שעלותו המשוערת הינה כ-60 עד 90 ₪ למ"ר. משמעות הדבר היא כי ניתן להשתמש בחומר מופלא זה גם לתיקון סדקים ולטיפול בנזילות שמקורם מסדקים ידועים, במקום להשתמש בחומרים יקרים שקשים הרבה יותר למריחה וליישום.