חיתוך CNC

אמצעי הגנה הכרחיים לעבודות חיתוך CNC

אין שום ספק שכיום, העבודה בעזרת חיתוך CNC, נחשבת לעבודה מדויקת מאד, עם תוצאות מצוינות, אך כמובן שבמקביל היא גם דורשת מקצועיות רבה. השימוש החכם בCNC עוזר לכם להגיע לתוצאות מצוינות ואף להקים עסק בתחום, אך יש לזכור שיש גם סיכונים רבים. מגע ישיר של קרן לייזר שמשמשת לחיתוך מתכות על גוף האדם עלולה להיות מסוכנת מאד. קרן הלייזר עלולה לפגוע בעור ולגרום לכוויות, מגע עם העין יגרום לעיוורון, ולעתים אף החומרים הנדיפים מפעולת החיתוך הם מסוכנים. אם כך, מהם הציוד המגן שיש לעבוד עימו?

הוראות לציוד ההגנה

  • משקפי מגן – מבין כלל אמצעי המיגון שאיתם חייבים לעבוד בעבודות של חיתוך CNC, אין ספק שמשקפי המגן הם הקריטיים ביותר. משקפי המגן באים להגן על העיניים שלכם, שכן במידה וקרן לייזר לחיתוך מתכות פוגעת בעין שלכם, חיתוך CNCהתוצאה תהיה כאמור עיוורון מידי. האפקט של משקפי המגן חייב להיות כזה, שהטווח של קרן הלייזר יקטן באופן משמעותי והקרן תצומצם. יש גם לשים לב מהי יכולת העמידות של משקפי המגן לאורך זמן, במקרה של חשיפה ממושכת לכיוון העין.
  • כפפות מגן – לרוב כשעובדים עם ציוד של חיתוך CNC, מומלץ בחום גם ללבוש כפפות מגן. כפפות המגן באות להגן על הידיים שלכם מפני פגיעה ישירה של קרן לייזר. מדוע דווקא הידיים? כי הן האיבר הקרוב ביותר לקרן הלייזר, ולכן גם החשוף ביותר לפגיעות אפשריות. הכפפות חייבות להיות מחומר עמיד וחזק במיוחד, אשר קרני הלייזר יתקשו לעבור דרכו. שימו לב שאתם כמובן רוכשים כפפות מגן בגודל שמתאים לכפות הידיים שלכם, ושאיתו אתם תוכלו לעבוד בנוחות ובבטיחות.
  • מסכות מגן – יש מקרים שבהם לקראת עבודות של חיתוך CNC כדאי גם ללבוש מסכות מגן לאף, במיוחד אם פעולת החיתוך עלולה לשחרר חומרים נדיפים אשר שאיפתם לריאות תהיה מסוכנת ורעילה.

קו הגנה האחרון

לסיום רק נציין שכל הציוד האישי שעימו עובדים, הוא קו ההגנה האחרון. מה זה אומר? שמלכתחילה אתם לא אמורים להגיע למצב שבו קרן הלייזר בכלל באה עמכם במגע. יש להקפיד תמיד על כל הוראות הבטיחות לשימוש בציוד – כך שלעולם לא תצטרכו לבחון את היעילות של אמצעי המגן.