איתור נזילות

איך מבצעים איתור נזילות ולמה כדאי לקרוא למומחה לעשות בדק בית

על איתור נזילות והחשיבות של בדק בית

לפני שאתם עומדים לרכוש נכס חדש, למטרה של מגורים או של השקעה, אחד הדברים שחשוב מאד להקפיד עליהם, הוא הנושא של בדק בית. המשמעות של בדק בית, הוא בעצם ביצוע חוות דעת מקיפה של מהנדס בניין מוסמך, אשר יוכל לבחון את המבנה לעומק, ולהודיע לכם האם יש לו ליקויים שונים שחשוב שתדעו עליהם. באמצעות גילוי של הליקויים הללו, אתם יכולים להוריד את מחיר העסקה, לדרוש תיקון שלהם, או אפילו לבטל את העסקה, אם הליקויים חמורים במיוחד, וברור לכם שאתם עובדים מול גורם שאיננו אמין. אין ספק שהליקויים הנפוצים ביותר אשר מתגלים בבדיקות של בדק הבית, הם ליקויים של רטיבות ונזילות. איך זה בעצם קורה, מדוע הם נפוצים, ואיך מומחים בתחום של בדק הבית יכולים לבצע בדיקות של איתור נזילות?

 

על ההיווצרות ותהליך הגילוי

  • הרטיבות הסמויה – הסיבה לכך שבבדק הבית מגלים לעתים קרובות בעיות של רטיבות ונזילות, היא שיותר מכל ליקוי אחר, בעיות הרטיבות הן אלו שיכולות להיות סמויות מן העין. בעוד שבעיות אחרות – כמו למשל בעיות חשמל או סדקים בקירות הם דברים שקל לזהות, הרי שרטיבות לא תמיד תהיה גלויה כלל. לעתים היא מצטברת בכל מיני פינות נסתרות במבנה, לעתים היא נמצאת בסמוך למכשירים כמו מכונת הכביסה או בסמוך למקלחת ואלו מסתירים אותה, וכיו"ב. חשוב מאד לציין שלעתים הבעלים הקודמים אף לא מודע לעובדה שיש בעיית נזילות או רטיבות, ולא מדובר בהכרח על הסתרה מכוונת.

 

  • אז איך מגלים את זה? – אם הרטיבות היא נסתרת, כיצד בודקי בית מוסמכים יכולים לאתר אותה? כאן בדיוק נכנסים לתמונה המכשירים של איתור נזילות, שמשמשים את המהנדסים המקצועיים. המכשירים מתבססים בעצם על בדיקה באמצעות אינפרה אדום. מה המשמעות של אינפרה אדום? זוהי שיטה ייחודית עבור איתור נזילות שמבוססת על הפרשי טמפרטורות. כאשר מבצעים סריקה בתדר אינפרה אדום שלטח, אנו מקבלים חזרה חיווי של הטמפרטורות שיש – טמפרטורה חמה תסומן בצבעים כמו אדום וצהוב, וטמפרטורה קרה תסומן בצבעים כמו כחול וירוק. כאשר סורקים את הקירות, הריצוף והתקרה עם המכשירים הללו, אפשר לראות האם יש לפתע הפרש בטמפרטורות. הפרש שכזה מצביע ברוב המקרים – על היווצרות של רטיבות במקום, וכך יודעים שיש רטיבות סמויה.

 

  • מה עושים מאותו רגע? – ברגע שיש לכם חוות דעת הנדסית עם בדק בית מקצועי, שמצביע שבתהליך של איתור נזילות התגלו נזילות סמויות מן העין, אתם כאמור יכולים לדרוש טיפול מהיר של הבעלים או הקבלן, או כמובן לדרוש הורדה משמעותית במחיר, שכן מדובר על מבנה עם ליקוי. אל תשכחו שלרוב, תוכלו לדרוש זאת אך ורק אם יהיה לכם ביד דו"ח של מהנדס מוסמך! אם תטענו סתם כך שיש לדעתכם רטיבות, לא תהיה לכם באמת הוכחה. ברגע שיש דו"ח שנעשה ע"י מהנד מוסמך שעשה שימוש בציוד מתקדם – ברור שיש לכם הוכחה.

 

מה עוד מגלים בבדק הבית?

אל תשכחו שבדק הבית לא מתמקד אך ורק בבעיות הנזילות. נכון שמדובר על תופעה נפוצה מאד ורבים מזמינים את בדק הבית למטרה זו, אך יש עוד דברים שכמובן אפשר לגלות במהלך הבדיקה. בין השאר, אפשר למצוא ליקויים בתחום החשמל, ליקויים בביוב ובמים, ליקויים בחיזוק של המבנה ובהגנה עליו, ליקויים בחיפוי החיצוני של המבנה, ועוד. זוהי כאמור בדיקה שנעשית ברמה גבוהה במיוחד, וההשלכות שלה יכולות להיות משמעותיות מאד – ולכן מומלץ בחום לא לוותר עליה כאשר מתעניינים ברכישה של נכס.