אילו פרמטרים יקשו עלינו להתקין דוד שמש ואיך נפתור זאת?

התקנת דוד שמש היא מלאכה שתמיד דרושת תכנון מראש, ותמיד דורשת ידיים מקצועיות. עם זאת, כמו בכל התקנה באשר היא, יש מקרים שבהם העבודה עצמה תיחשב לפשוטה יחסית, קלה ונוחה, כך שכמעט כל בעל מקצוע יוכל לעשות אותה – ויש מקרים שבהם ההתקנה תיראה מסובכת במיוחד. יש כל מיני פרמטרים, שיכולים להפוך את ההתקנה לקשה במיוחד, ושינם אף מתקינים שמוותרים מראש על ההתקנה, כשהם שומעים על הגג עצמו. אנו נקיף עבורכם את כל הקשיים האפשריים – אך גם נסביר לכם, כיצד אפשר להתגבר על המקרים הללו.

אז מה גורם לקושי?

  • מצוקה של מקום – זו כנראה הבעיה הנפוצה ביורת בעת התקנת דוד שמש. יש גגות שבהם פשוט נגמר המקום. לפעמים זה קורה משום שהמבנה עבר הרחב המסוימת ,אבל ללא שינוי בשטח של הגג. לפעמים זה קורה פשוט עקב תכנון לקוי של הקבלן, אבל כך או כך – מתברר שפשוט אין מקום עבור דוד שמש נוסף. פתרון אחד הוא להסתפק בדוד חשמל (וכך אין צורך בקולטים), אבל זה פתרון בעייתי במיוחד. לפעמים אפשר להתקין את הקולט במקום אחד, ואת הדוד במקום אחר, ולבצע אף עבודת התקנה מחדש לכל הדודים – אך יש לקחת בחשבון כמובן, שעבודה זו תוסיף למחיר.
  • גג משופע – גגות רבים בישראל הם גגות עם שיפוע. לשיפוע יש יתרון רב בכל מה שנוגע לבעיות של איטום – משום שהוא מנקז מלכתחילה את המים לכיוון אחד ומונע את הצטברותם על הגג. אולם, כשמדובר על התקנת דוד שמש, הגג המשופע הוא בעייתי במיוחד. ברגע שהמשטח איננו מישורי, קשה יותר למקם עליו את הדודים ואת הקולטים. הפתרון במקרה שלפנינו, הוא בעצם ליצור פתחים מיוחדים בגג, אליהם להכניס את הבסיס של הדוד ושל הקולטים, ואז לעגן אותם היטב לחיבורים החדשים שנוצרו, ובעצם לקבע אותם למקום. כמובן העבודות הללו דורשות הרבה יותר ניסיון וידע מקצועי, והן גם דורשות יותר זמן מהמתקין. לכן, אם יש לכם גג משופע רוב הסיכויים שתוכל וליהנות מדוד השמש – אך יש לקחת בחשבון שעלויות ההתקנה יהיו גבוהות יותר.
  • גגות שעבור שיפוצים ושינויים – עוד בעיה שמשפיעה על התקנת דוד שמש, היא כאשר מדובר על גג שעבר כבר לא מעט שינויים לאורך שנים – כך למשל גגות שנאטמו שוב ושבו מחדש, גגות שהוקמו עליהם מבני בטון שונים, גגות ששינו בהם את הצנרת, ועוד. אלו גגות הרבה יותר מאתגרים ומורכבים לעבודה, ולעתים יתברר כי התשתיות הנדרשות כלל לא יהיו במקומן. גם כאן צריך פשוט להתאזר בסבלנות, ולפנות מלכתחילה לאנשי המקצוע הטובים ביותר.

אפשר להתגבר על זה

ב90% מהמקרים, אפשר להתגבר על כל האתגרים הללו – אך קחו בחשבון שהם ידרשו מכם תקציב גבוה יותר, ובעיקר – להתאזר בסבלנות המתאימה עד למציאת הפתרון הראוי.