אילו אישורים והיתרים נדרשים לבניה קלה?

האם אתם מעוניינים להתחיל בקרוב בפרויקט של בניה קלה? אין ספק שמדובר על צעד נבון, שכן כך אתם תוכלו לקדם את עצמכם ואת חייכם כמה צעדים קדימה. הבנייה הקלה היא זולה יותר, מהירה יותר להקמה, ויכולה להשתמש אתכם שנים רבות.

עם זאת, כמו בכל פרויקט של בניה, אתם זקוקים להיתרים ולאישורים – והבנייה הקלה לא יוצאת דופן. עם זאת, יש בכל זאת כמה הבדלים אשר חשוב לדעת, ודגשים שיכולים להסביר לכם במה בדיוק מדובר.

אז מה כדאי לדעת על האישורים?

  • היתר מגורים – נתחיל מכך שבהנחה שמדובר על בניה קלה לטובת מבנה שיגורו בו אנשים, אתם תהיו זקוקים בסופו של יום לאישורים שונים אשר יאשרו את הקמת המבנה מבחינה בטיחותית, כך שהוא יהיה ראוי למגורים. יש כמובן אישורים אחרים במידה וזה מבנה שמיועד לעסקים, או מבנה ציבורי (למשל גן ילדים), ומבחינת המטרה של המבנה – יש לכך אישורים קבועים בחוק.אישורים לבניה קלה
  • אישור על הקרקע – מאחר שכמו כל מבנה, גם מבנה שהוקם בשיטה של בניה קלה נבנה על הקרקע, יש לקבל היתר להשתמש בקרקע, ולקבל אישור לכך שהקרקע בטוחה להקמה של מבנה (על אחת כמה וכמה בבנייה קלה שלא כוללת יסודות). יש לצרף אישור תוכניות של מהנדס שמתמחה בתחום מדידות קרקע – על מנת לקבל אישור.
  • אישור על החומרים להקמה – שימו לב שמבחינת החומרים שמהם מקימים פרויקטים של בניה קלה, אתם מכוסים – כי לחברות שמקימות את הפרויקט כבר יש את האישורים הנדרשים.
  •  – מדובר על היתר ייחודי לתוספות שונות על המבנה, אשר נבנות בשיטה של בניה קלה. תוספות כמו למשל פרגולות במרפסת, סוככים, סגירה של מרפסות, וכן שיפור הנגישות לתוך הכניסה למבנה – כל אלו שמוקמים בשיטת הבניה הקלה, יכולים לקבל היתר במסלול מהיר של בניה מצומצמת, ויש רק להגיש תוכניות הנדסיות לוועדת התכנון ולעקוב אחרי הוראותיה.

בכל מקרה נדרשים אישורים

שימו לב שזה נכון שמבחינה ביורוקרטית, שיטת הבניה הקלה עדיפה – אבל זה לא אומר שצריך להתעלם מהנושא. שימו לב היטב לאישורים הנדרשים, וקבלו היתרים כפי שהחוק דורש.