איך מכשיר מז"ח עוזר לאיכות המים?

איכות מים נקבעת לפי שורה ארוכה של פרמטרים אך היא יכולה להשתפר בזכות אופן הפעולה של מכשיר זרימה חוזרת. במאמר הבא נרחיב על שיטת העבודה של המכשיר ונציג אותו לעומק

מונע זרימה חוזרת, או בקיצור מז"ח, הוא מכשיר שמטרתו לשמור על איכות מים לשתייה. בפועל, המכשיר מורכב משני אל חוזרים קפיציים ובלתי תלויים. עם זאת, הדגש הוא על שסתום פריקה אוטומטי שנמצא בין האל חוזריים הקפיציים.

שיטת הפעולה של מז"ח

אביזר מונע זרימה חוזרת מתוכנן לספק הגנה מרבית ולכן הוא מתאים כנגד כל סוג של זרימה שנגרמת על ידי לחץ נגדי או תת לחץ – כמו למשל במערכות שבהן יש חשש להימצאות חומרים מזהמים, מסוכנים ולא ראויים לשתייה. בין היתר, התקנת המז"ח חשובה בכל מערכת מי שתייה שעלולה להזדהם.

איפה מתקינים מז"ח?

התקנת המז"ח מתבצעת במערכות כיבוי אש ובמערכות דישון והדברה. בנוסף, החוק מחייב להתקין אביזר כזה במערכות ביוב, במערכות אוסמוזה הפוכה ובמרככים. יתרה על כך, יש תקנות שקובעות שחובה להתקין את המכשיר במערכת סניטרים וגם במגדלי קירור, במערכת מיזוג ובתהליכי שטיפה או בריכות שחייה.

היתרונות של מז"ח

מז"ח מבטיח איכות מים לשתייה כי הוא למעשה מסנן את החומרים המזהמים ומונע מהם לחזור אל הברז. במילים אחרות, היתרונות שלו באים לידי ביטוי באופן הפעולה. בשביל להכיר את אופן הפעולה ניתן גם להציג את הדגשים של מז"ח:

א. שימוש באל חזור ראשון ושני – אל חוזר ראשון שמותקן בתוך האביזר מפחית את לחץ המים שעוברים דרכו. לשם השוואה, האל חוזר השני אחראי לתת למז"ח את התכונות של אל חוזר כפול ולמנוע ניקוז מיותר של זרם המים במקרה ואכן מתקיימת זרימה חוזרת.

ב. שסתום פריקה – אי אפשר להבין את הקשר בין איכות מים לשתייה לבין פעילות המז"ח בלי להתמקד בשסתום הפריקה. כאשר המים זורמים בכיוון נורמלי דרך המז"ח, לחץ הכניסה מועבר דרך חלל ייעודי אל דיאפרגמת שסתום הפריקה. לבסוף, הלחץ בחלל בין האל חוזרים מופחת והפרש הלחצים גורם לשסתום הפריקה להישאר סגור בשעת זרימה רגילה.

ג. לחץ עומד ולחץ חוזר – אנשי מקצוע שמבצעים בדיקה של איכות המים והמז"ח מבררים את הנתונים לגבי לחץ עומד ולחץ חוזר. הנתונים על לחץ חוזר ולחץ עומד חשובים על מנת לוודא שהאביזר פועל בצורה תקינה, שאין בזבוז של מים וכמובן שאין חומרים מזהמים שחוזרים חזרה אל תוך הברז.

התקנת אביזרים בבתים

Pouring

רוב האנשים מתעניינים בשאלה איך מכשיר מז"ח עוזר לאיכות המים בהקשר של הסקטור העסקי. עם זאת, יש לזכור שגם בבתים משותפים ובבתים פרטיים קיימים מקורות זיהום למערכות אספקת המים. מקורות הזיהום הללו כוללים למשל את מערכות כיבוי האש, את מערכות הדישון של החצר וגם את המערכות שמיועדות לדישון של המרפסת. לפיכך, על ועד הבית והדיירים לדאוג להתקנת מז"ח ולוודא שהוא פועל כהלכה.

בדיקה תקופתית של המכשיר

צריך לבדוק מדי תקופה מסוימת את התקינות של המכשיר על מנת למנוע מצב שבו המים מזדהמים. אם רוצים לשתות מים איכותיים ונקיים, מומלץ לבצע את הבדיקה על ידי מתקין מוסמך. מעבר לכך, החוק בישראל מחייב מלכתחילה התקנה של מז"ח על ידי מתקין מוסמך בלבד. המתקין המוסמך נדרש להיות רשום אצל משרד הבריאות ועליו לעבוד על פי החוק. לאחר ההתקנה, כל שנותר עבור המתקין הוא לוודא את הפעילות של שסתום הפריקה והאל חוזרים השונים שנמצאים בתוך האביזר.