איך לתכנן נכון ממ"ד לקראת שהיה בזמן חירום?

שמו של הממ"ד – מרחב מוגן דירתי, מרמז לנו למה הוא מיועד. מאחר שמדינת ישראל לצערנו מאוימת מפעם לפעם ע"י אויביה מבחוץ, יש צורך שבכל בית בישראל, יהיה חדר שבו בני המשפחה יוכלו לשהות ביחד כשהם מוגנים מפני התקפות שונות של טילים ופצצות. מאחר שמדובר על עניין של חיים ומוות, חשוב מאד לדעת איך לתכנן נכון ממ"ד. התכנון הנכון של הממ"ד, משתלם מאד בשעת אמת – שכן ממ"ד שתוכנן כהלכה, הוא ממ"ד שיוכל לספק הגנה מלאה עבור כל בני המשפחה. אז איך אפשר לתכנן את הממ"ד בצורה הטובה ביותר שיש? הנה כמה דברים שחייבים לקחת בחשבון.

תכנון נכון של ממ"ד
תכנון נכון של ממ"ד

 כל מה שדורש התייחסות בתכנון

  • התקנת מערכת אב"כ – בכדי להבין איך לתכנן נכון ממ"ד, חשוב מאד לקחת בחשבון קודם כל התקנה של מערכת אב"כ ייעודית עבור הממ"ד. כידוע, הממ"ד צריך להיות אטום לחלוטין, בעיקר מפני החשש של התקפות בנשק כימי. עם זאת, במידה והחדר אטום לגמרי, יש כמובן סכנה של הידלדלות החמצן. לכן, חשוב מאד להתקין מערכת אב"כ מתקדמת בתוך הממ"ד. מדובר בעצם על מערכת שמחליפה את מסיכות האב"כ הרגילות. המערכת מבצעת את הסינון עבור החדר עצמו, וכך כל בני המשפחה יכולים לנשום לרווחה בממ"ד עצמו, ללא הצורך במסכות. הדבר מקל באופן משמעותי את החיים בתוך הממ"ד, גם לאורך זמן.
  • התקנת מערכת מיזוג אוויר – עוד קריטריון שחשבו לקחת בחשבון במידה ואתם רוצים לדעת איך לתכנן נכון ממ"ד, הוא לתכנן מערכת למיזוג האוויר. מזג האוויר בישראל יכול להיות חם מאד או קר מאד לסירוגין, והשהיה במשך כמה ימים בממ"ד יכולה להיות כמובן קשה מאד עם תנאי אקלים כאלו. כיום, אפשר להתקין מערכות למיזוג האוויר, אם כי הן חייבות להיות אטומות היטב, ומחוברות למערכת לסינון האוויר, והדבר דורש התייחסות מיוחדת.
  • איטום דלתות וחלונות – כל ממ"ד כולל בתוכו כמובן דלת, וחשוב מאד שהיא תהיה אטומה היטב, וגם חסינה לאש ולפיצוצים. חשוב מאד שהדלת תאפשר גם נעילה מבפנים, בכדי למנוע חדירה של גופים זרים ממ"ד. מעבר לכך, בממ"ד יש אפשרות גם להתקין חלונות – אך אלו צריכים כמובן להיות אטומים לגמרי בעת סגירתם.
  • מיקום הממ"ד – אולי אחד מההיבטים החשובים ביותר של תכנון ממ"ד, הוא המיקום שלו בתוך הדירה. הממ"ד צריך להיות מוצב באזור המוגן ביותר בתוך הדירה, שחשוף כמה שפחות לפגיעות מבחוץ. הדבר מאפשר כמובן להעצים את ההגנה על בני המשפחה בצורה יעילה במיוחד, כאשר קירות הממ"ד גם הם צריכים להיות עבים בהתאם.

מוכנים לתכנן את החדר?

בבואנו להחליט איך לתכנן נכון ממ"ד, חשוב מאד לקחת את כל הנתונים אשר הבאנו בחשבון במאמר הנ"ל. חשוב מאד לזכור שלא מדובר על הצעות – מדובר על הוראות של פיקוד העורף אשר חובה לבצע, וזאת בכדי לאפשר לדיירים גם לקבל הגנה מלאה – אך גם להתמודד עם המצב בצורה נוחה ככל האפשר.