איך להגן על הבית מסכנת אש בחורף?

ציוד כיבוי אש צריך להיות חלק בלתי נפרד מאבזור של כל בית פרטי, בעיקר בחורף. התקופה הקרה מציבה בפנינו שורה ארוכה של סיכוני דליקות, התלקחות ושריפות ולכן כדאי לבחור בקפידה את אמצעי ההגנה המתאימים.

השימוש באמצעים לחימום חלל הפנים של בתים פרטיים בחורף עלול לגלם בתוכו סיכון משמעותי וגבוה. הסיכון נובע מאופי הפעולה של אמצעי החימום, כמו גם מחוסר נקיטת אמצעי הזהירות המומלצים על ידי היצרנים.

הסכנות העיקריות הן במכשירים כמו מפזרי חום, רדיאטורים, תנורי ספירלה, תנורי הלוגן ואינפרא אדום ומקרני חום. עם זאת, קשה לשרוד את החורף בלי אחד האמצעים האלה ולכן הדרך היחידה להגן על הבית מפני סכנת אש היא להשתמש בציוד מתאים.

איזה ציוד כיבוי אש אתם צריכים בבית הפרטי שלכם?

הנה למשל מספר אביזרים שצריכים להיות חלק בלתי נפרד מציוד כיבוי אש של הבית הפרטי:

א. גלאי עשן – הגלאי מספק התרעה מוקדמת בדבר שריפה בתוך הבניין או הבית. המטרה העיקרית של התקנת הגלאי בבית הפרטי היא להקל על הפינוי במקרה של סכנה, התלקחות, דליקה או שריפה. גלאי עשן יכול להביא את דבר קיום השריפה לידיעת בני המשפחה, השכנים והנוכחים במבנה, אך בדגמים מסוימים הוא גם מעביר מידע בזמן אמת לכוחות ההצלה.

ב. מערכות כיבוי אש – יש כמה סוגים של מערכות כיבוי אש שיכולות להתאים לבתים פרטיים. הסוג הראשון והנפוץ יותר כולל ספרינלקרים, ובו משתמשים במערכת מתזים שמטרתה למנוע את התפשטות האש ולכבות את השריפה במהירות על ידי התזת מים. המערכת פועלת בצורה אוטומטית והיא ידועה כמצילת חיים. הסוג השני מבוסס על כיבוי בגז, והוא מיועד בדרך כלל להגנה על ציוד, מחסנים וחדרים שיש בהם פריטים רגישים.

ג. מטף – אי אפשר לצייד את הבית באבזור להתמודדות עם סכנות אש מבלי לרכוש מטף. כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי הגודל המתאים של המטף, לאבזר אותו במקום הנכון ולוודא שכל יושבי הבית יודעים איך להשתמש בו. גם מטף קטן של כמה קילוגרמים בלבד יכול למנוע את התפשטות השריפה ולחסוך לכם נזקים בלתי הפיכים.

התאמת פתרונות כיבוי לאופי החלל

בכל בית פרטי יש צורך במערכת כיבוי מעט שונה. על אף מאפיינים דומים של דירות פרטיות בבניינים משותפים, רצוי להתאים את פתרונות הכיבוי לאופי החלל כדי לשפר את היעלות שלהם. אפשר לעשות זאת באמצעות השוואה בין סוגים שונים של ציוד כיבוי אש, התייעצות עם אנשי מקצוע וביקור באולמות התצוגה.

סכנת האש היא חלק בלתי נפרד מהחורף. יש להביא זאת בחשבון גם כאשר בוחרים את אמצעי החימום וגם כאשר מציידים את הבית. כמו כן, חשוב מאוד להקפיד על הנחיות היצרן בנוגע להפעלת אמצעי החימום הקיימים.