תחזוקה שוטפת בגגות – איך לתחזק את הגג אחרי איטום גגות?

איטום גגות הוא שירות חיוני עבור בעלי בתים פרטיים ונציגי ועד בית של בניינים משותפים. עם זאת, חשוב לא פחות לדאוג לתחזוקה נכונה אחרי האיטום וכך למנוע נזקים

קבלני איטום מציעים שירות חיוני עבור כל סוגי בעלי הבתים והדירות. שירות האיטום מתאים למשל לאנשים פרטיים, לנציגים של ועדי בתים בבנייני מגורים משותפים ולעיתים גם לחברות תחזוקה של מוסדות ציבור ומבנים מסחריים. עם זאת, הטעות הנפוצה היא לחשוב שאפשר להסתפק רק באיטום כדי למנוע נזילות.

למה לא מספיק לאטום גגות?

לא מספיק לאטום את הגג משום שגם חומרי איטום איכותיים סובלים מבלאי ושחיקה. במדינה עם אקלים חם וים תיכוני כמו ישראל, חשיפה ממושכת לשמש פוגעת בעמידות של חומרי איטום ועלולה לנטרל את האפקטיביות שלהם. מעבר לכך, לכל חומרי האיטום יש בלאי טבעי. אפילו החומרים האיכותיים מחזיקים מעמד 10-15 שנה מקסימום וללא תחזוקה אורך החיים שלהם מתקצר משמעותית.

התאמת האיטום לסוג הגג

איטום גגות

התחזוקה חשובה גם כי יש סוגים שונים של גגות ושיטות שמתאימות בנפרד לכל אחד מהם. את ההבדל העיקרי אפשר לראות בין איטום גגות בטון, גגות בעלי שיפוע, גגות ישנים, גגות מרוצפים, גגות חדשים וגגות מתכת. אם לא מבצעים את התחזוקה לפי הנחיות של קבלני איטום, הגגות עצמם עלולים להיפגע וגם במבנה יצטברו נזקים בלתי הפיכים.

טיפים לתחזוקה נכונה

החדשות הטובות הן שאפשר לתחזק את הגג אחרי איטום גגות בצורה פשוטה וקלה יותר מכפי שנהוג לחשוב. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור בזה:

א. ניקיון של הגג – ניקיון מאפשר לחומרי האיטום לשמור על העמידות והחוזק שלהם. בעוד אין מה לעשות מול החשיפה לשמש ולפגעי מזג האוויר, צריך לוודא שהעמידות של חומרי האיטום לא נפגעת בגלל הצטברות של לכלוך ואבק. בטווח הארוך, הניקיון הוא זה שמשדרג חומרי איטום גגות והופך את כל המבנה לעמיד יותר מפני נזילות ורטיבות.

ב. תיקון ליקויים באיטום – כל ליקוי קטן בשכבת האיטום שעל הגג עלול להתרחב ולהפוך לנזק משמעותי. אם לא רוצים להגיע למצב כזה, יש לתקן את הליקויים באיטום מוקדם ככל האפשר. הדרך לעשות זאת היא לעלות לגג כל כמה חודשים, לבדוק את הרציפות של חומרי האיטום ובמידת הצורך לבצע התאמות ותיקונים.

ג. ריקון מרזבים – האיטום של הגג יכול להיות יעיל יותר כאשר המרזבים מתפקדים בצורה תקינה. אם המרזבים לא מפנים את המים מהגג, נוצר מצב שבו הם מצטברים עליו ולכן שוחקים את האיטום ומקצרים את משך החיים שלו. גם כאן הפתרון הוא לנקות ולרוקן את המרזבים על מנת להגביר את האפקטיביות שלהם לכל אורך השנה.

כל כמה זמן מתחזקים גגות?

תחזוקת גגות צריכה להתבצע כמה חודשים אחרי האיטום המקורי. בהמשך, אפשר לבצע את התחזוקה בחילופי עונות. במילים אחרות, תחזוקה לאחר איטום גגות חשובה גם בקיץ וגם בחורף והיא קובעת את העמידות של החומרים ואת האיכות שלהם. מעבר לכך, משתלם יותר לתחזק את הגג מאשר לשלם מחדש על איטום כללי.

התאמת התחזוקה לסוג האיטום

כמובן שצריך גם להתאים את שיטת התחזוקה לסוג האיטום שאותו בוחרים ליישם על הגג. בהקשר הזה, ההבדל העיקרי הוא בין האופן שבו מתחזקים יריעות ביטומניות לבין השיטה המתאימה עבור תחזוקה של חומרים אקריליים, איטום בהתזה וחומרים פוליאוריטניים. אם ישנה התלבטות, אפשר להתייעץ לגבי התחזוקה עם אנשי מקצוע ועם קבלני איטום מנוסים ואמינים.